No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PÍŠETE NÁM: Mám pocit, že ideme švédskou cestou. Také sú opatrenia.

28. februára 2021 | | |  | 

Pozitívne prípady na koronavírus pribúdajú aj v obci Chanava na juhu Rimavskosobotského okresu. Šarapatí medzi obyvateľmi, ako aj medzi ľuďmi v domove dôchodcov, kde v niektorých prípadoch došlo u klientov aj k najhoršiemu. Počas týždňa tu zavreli čerstvo otvorenú školu. "Základná škola v Chanave bola zatvorená, až do 14. marca zavretá," povedala pre Rimava.sk Tatiana Majanová, ktorá je poverená vykonávaním funkcie regionálnej hygieničky. V súvislosti so sociálnym zariadením v obci skonštatovala, že rozhodnutia boli už vydané v minulosti a stále platia, podobne ako aj v iných zariadeniach. "Neboli odvolané," povedala a dodala, že výskyt koronavírusu je stále aktuálny a niekedy je lepší, inokedy horší.

Článok pokračuje pod reklamou



Ako pripomína, aktuálne nariadenia sú stále v platnosti rovnako aj pre všetkých obyvateľov. Platí aj zásada odstup, rúška a dezinfekcia. Kde nariadenia nevedeli odsledovať, tam došlo už k uzavretiu celých osád.

Na postupné zamorovanie obce však poukázal aj jeden z obyvateľov, ktorý nás v priebehu týždňa kontaktoval. "Je tu veľmi vysoká benevolencia ľudí na verejnosti, nerešpektujú, že treba ostať v karanténe," tvrdí päťdesiatnik, ktorý nechcel byť menovaný, jeho meno však má redakcia k dispozícii. "Som znepokojený. Mám pocit, že ideme švédskou cestou z prvej vlny pandémie, čo sa tu robí. Tak to tu funguje s opatreniami, ako keby niekto chcel zamoriť celú republiku a potom sa uvidí," domnieva sa.

Muža odpojili z prístrojov

Podľa jeho informácií pozitívne testovaní ľudia nerešpektujú nariadenia, behajú po obchodoch, hádajú sa s predavačkami, nedodržujú odstupy a nosia si deti do školy. "Keď na to neupozorní učiteľka, tak ho tam kľudne prinesú. Už je tu pandémia približne rok a teraz sme svedkami, že sa to zamoruje priamo u nás v obci," hovorí a dodáva, že jedného z obyvateľov, ktorý bol vodičom autobusu, odpájali v Lučenci z prístrojov, lebo nemal nádej a potrebovali prístroj pre iných. "Mal rozpadnuté pľúca. Som z toho zúfalý. Ľudia by sa mali nad svojim konaním zamyslieť a správať sa zodpovedne," zdôraznil. Poukázal na susedné Maďarsko, kde pozitívni mali označené obydlia, keď boli v karanténe a policajti to kontrolovali. "Keď si niektorí ľudia nedajú povedať, alebo sa im nedá vysvetliť, aké opatrenia sa majú dodržiavať, tak musíte pristúpiť aj k radikálnejším opatreniam a nemôžeme sa pri všetkom vyhovoriť na ľudské práva," uzavrel a poukázal na to, že ľudia nedodržiavajú dostatočne odstupy ani počas testovaní, a to vo viacerých obciach.

Skutočný počet pozitívne testovaných v obci nepoznajú

V Chanave prebieha testovanie každé dva týždne. Ako uviedol starosta obce Ludevít Czókoly, pri poslednom testovaní mali z 244 ľudí troch pozitívnych. "Ale potom sú tu ľudia, ktorí sa dávajú pravidelne testovať a tieto informácie nemáme," povedal starosta obce, ktorá má približne 700 obyvateľov. Na obecnom úrade podľa neho nemajú prístup k dátam. "Keď nám je niekto ochotný povedať, že je pozitívny a ostáva doma, tak vtedy sa to dozvieme, ale skutočný počet pozitívnych ľudí nepoznáme," podotkol.
Podľa jeho slov školu zavreli, lebo ochorela riaditeľka a školníčka musela ísť do karantény pre úzky kontakt s pozitívne testovanou osobou. "Nevieme zabezpečiť potrebný chod školy," skonštatoval Czókoly.

Podľa NCZI v okrese Rimavská Sobota bolo k včerajšiemu dňu 64 pozitívne testovaných PCR testami. V Banskobystrickom kraji ide o druhý najvyšší výskyt.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Google maps


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross