No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslancovi Farkašovi sa nepáči, že deti na Dúžavskej nemajú domáce úlohy

11. októbra 2012 |  | | | |

Poslancovi rimavskosobotského mestského zastupiteľstva Jánovi Farkašovi sa nepáči, že deti na Dúžavskej ceste nedostávajú domáce úlohy, učitelia sú podľa neho nekvalitní, škola je v katastrofálnom stave. Vyhlásil, že tu treba vymeniť „starú garnitúru“. Zároveň apeloval na svojich kolegov v poslaneckých laviciach, aby sa starali aj o deti na rómskom sídlisku. „Čo z nich robíme? Debilov?“ pýta sa poslanec, ktorý vystúpil v rámci diskusie k správe o stave školstva prednesenej na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva.

„Učitelia sú kompetentní ale neučia ich dobre, neučia tak ako by mali, podľa osnov, je nemysliteľné, aby žiak tretieho alebo štvrtého ročníka nemal domácu úlohu,“ povedal pre Rimava.sk Farkaš a dodal, že problém je podľa neho v učiteľoch, nie v rodičoch. Neobstál by ani argument, že deti nemajú zošity. „Čo si ich nezaobstarajú? Veď Maďarsko im dáva 85 eur na začiatok školského roka. Čo si to tá škola nezoberie?,“ hovorí poslanec, podľa ktorého sa mnohé deti nevedia ani podpísať, čo má potvrdené z vlastných skúseností. Ako uviedol, škola by potrebovala poriadneho riaditeľa, ktorý by dal všetko do poriadku. Spomenul tiež, že učitelia nenechajú deti prepadnúť, len aby rodina dostala detské prídavky. „Tým zničia to dieťa,“ uviedol.  Aj budova je podľa neho v katastrofálnom stave, chýba telocvičňa či ihriská pre deti, ktorých je podľa Farkaša na sídlisku asi 350-400, mnohé z nich sú podľa jeho slov veľmi rozumné. Projekty, vďaka ktorým škola získala peniaze na modernizáciu vzdelávania a tablety, Farkaš považuje za zbytočné. „Tá škola to tam vôbec nepotrebuje, mohli kúpiť radšej okná,“ poznamenal.

Ako priamo na rokovaní uviedol vedúci odboru školstva, sociálnych vecí a kultúry na mestskom úrade Viliam Vidinský, s vyhláseniami poslanca ohľadom školskej budovy nesúhlasí. Škola je podľa neho približne v takom stave ako aj ostatné v meste. Vedúci odboru pre Rimava.sk priznal, že ho pripomienky poslanca prekvapili, keďže osobne si ich neprišiel vydiskutovať ale predostrel ich priamo na zastupiteľstve. Podľa jeho slov sú za nimi poslancove osobné výhrady k súčasnej poverenej riaditeľke, čo poslanec aj priznal. Podľa Vidinského však práve jej zásluhou škola uspela s projektmi. „Projekt je určený pre školy, ktoré majú aspoň 20 percent marginalizovaných skupín. Môžme mať na to rôzny názor, či tieto deti potrebujú tablety, keď podľa pána Farkaša sa nevedia podpísať, ale ja si myslím, že aj tu je cesta, že ich to môže tiež motivovať do budúcnosti,“ uviedol vedúci odboru a dodal, že financie z projektu pochopiteľne nemožno využiť na iný účel.

Poslankyňa Erika Juhászová, ktorá je sama učiteľkou, počas diskusie poslancovi Farkašovi vysvetlila, že jedným z trendov vyučovania je v súčasnosti naučiť deti čo najviac priamo v škole a nezaťažovať ich domácimi úlohami. Zároveň podotkla, že keď učila poslancovho syna, úlohy si nepísal.

Súčasná poverená riaditeľka školy na Dúžavskej ceste Edita Andriková pre Rimava.sk uviedla, že nevie, odkiaľ poslanec Farkaš čerpá informácie o dianí v škole, keďže sa priamo informovať nebol, hoci je členom školskej rady. S obvineniami poslanca nesúhlasí, podľa nej tie deti, ktoré chodia pravidelne do školy, majú domáce úlohy. „Zadať úlohy je ľahké, efekt však majú iba vtedy, keď sa aj spravia,“ podotkla poverená riaditeľka a dodala, že chyba nie je v učiteľoch, ako to poslanec tvrdí. Podľa jej slov o tom svedčí aj fakt, že z 20 detí v triede sa 15 naučí čítať aj písať, medzi žiakmi sú však aj takí, ktorí majú postihnutie a mohli by navštevovať špeciálnu školu, rodičia s tým ale nesúhlasia. Uviedla tiež, že poslanec ako člen školskej rady môže prísť do školy a podať pomocnú ruku či námety, ako riešiť rôzne problémy, to sa však zatiaľ nestalo.

Samospráva aktuálne hľadá nového riaditeľa či riaditeľku školy, nastúpiť by mal 1. novembra. Na zaslanie prihlášky do výberového konania zostáva necelý týždeň.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross