No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Ďalšia stredná škola má zmeniť svoj názov

25. apríla 2014 |  | | |

Spojena škola Okružná Rimavska SobotaStredná odborná škola technická a agropotravinárska, tak by sa po novom mala volať terajšia Spojená škola na Okružnej ulici v Rimavskej Sobote. Návrh na transformáciu strednej školy majú dnes prerokovať poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja. Ak ju schvália, platiť bude od septembra. Okrem rimavskosobotskej školy sa zmeny týkajú aj škôl v Banskej Štiavnici a v Brezne.

Ako v dôvodovej správe uvádza vedúca oddelenia vzdelávania a športu na Úrade BBSK Zuzana Gajdošová, každá zo škôl má minimálne dve organizačné zložky, ktoré vedú pedagogickú dokumentáciu samostatne a každú riadi zástupca riaditeľa školy. „Organizačnými zložkami sú stredné odborné školy, ktoré nemôžu navzájom spájať viacero odborov do spoločných tried,“ vysvetlila Gajdošová. Podľa jej slov tak vzniká veľa málopočetných tried, ktoré sú pre každú školu neefektívne a odčerpávajú financie na personálne zabezpečenie. Ministerstvo školstva pripravuje od januára 2015 nový zákon o financovaní škôl a má určovať každej škole počet všetkých tried, na ktoré poskytne normatív v závislosti od počtu žiakov. "Preto už teraz pripravujeme opatrenia, aby sme pomohli školám čo najflexibilnejšie sa pripraviť na nový zákon," uvádza vedúca oddelenia v dôvodovej správe.

Ako ďalej spomenula, každá z uvedených troch škôl má problém s naplnením tried. Priemer žiakov na jednu triedu Spojenej školy v Rimavskej Sobote je 19.

Vytvorením stredných odborných škôl namiesto spojených škôl si kraj sľubuje optimalizáciu riadenia, zjednodušenie pedagogickej dokumentácie a lepšiu naplnenosť tried. „Zároveň stredná odborná škola pridaním prívlastku, ktorý vystihuje zameranie vzdelávacej ponuky školy, bude ľahšie identifikovateľná pre verejnosť, najmä pre žiakov a rodičov,“ uvádza Gajdošová v predkladanom návrhu. So zmenou súhlasí aj Rada školy.

Spojená škola na Okružnej ulici vznikla v septembri 2011 spojením dvoch rimavskosobotských stredných škôl: Strednej odbornej školy na Okružnej ulici a Strednej odbornej školy technickej na Školskej ulici.

Názov „Spojená škola“ niesla predtým škola na Športovej ulici. Tá sa v septembri 2011 zmenila na Strednú odbornú školu obchodu a služieb.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross