No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Počet prvákov by sa meniť výrazne nemal, pribudne však nová škola

Rodičov v týchto dňoch čaká rozhodnutie kam svoje dieťa, ktoré dovŕšilo vek povinnej školskej dochádzky, zapíšu prvýkrát do školy. Urobiť tak majú od 15. do 30. apríla 2020, zápisy sú tak v plnom prúde. Počty žiakov by sa v najbližšom školskom roku 2020/2021 výrazne meniť nemali. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla Karina Kochanová, ktorá je poverená vedením odboru školstva, mládeže, športu a kultúry na Mestskom úrade v R. Sobote, v aktuálnom školskom roku nastúpilo do škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta 239 prvákov. Na úrade pritom odhadujú, že od septembra nastúpi do škôl približne rovnaký počet ako je v súčasnom školskom roku.

"Vyplýva to z toho, že podľa demografického vývoja detí s trvalým pobytom na území mesta Rimavská Sobota máme väčší počet detí narodených v rokoch 2013/2014 o 24 oproti predchádzajúcemu roku, ktoré by mali nastúpiť do prvých ročníkov," vysvetlila pre Rimava.sk Kochanová.

Článok pokračuje pod reklamouZároveň však dodala, že od 1. septembra dôjde k otvoreniu tried pre ročníky 1. až 4. v Základnej škole Reformovanej kresťanskej cirkvi s vyučovacím jazykom maďarský – Református Alapiskola, ktorá doteraz mala len druhý stupeň. "Na základe čoho predpokladáme, že časť detí, ktoré by nastúpili do ZŠ M. Tompu prejde do týchto novootvorených tried," poznamenala. Je však pravdepodobné, že percento detí sa tak zníži aj na ďalších základných školách.

V novej základnej škole majú už počet prvákov takmer naplnený

"Od včera nám chodia žiadosti na zápis a už máme takmer plnú triedu. Voľných je už len pár miest. Otvoriť by sme mali 1. a 5. ročník," povedal dnes pre Rimava.sk Sándor Molnár, hlavný synodný radca Reformovanej kresťanskej cirkvi a súčasne duchovný cirkevného zboru Rimavská Sobota. Ako nová škola na Daxnerovej ulici v R. Sobote, robia aj výberové konania na učiteľov či zamestnancov školy. Záujem podľa jeho slov majú slušný, žiadosti im poslalo približne 20 pedagógov, nových aj skúsenejších. "Je z čoho vyberať," poznamenal Molnár s tým, že súčasný systém na Slovensku funguje na financovaní žiaka, v Čechách pritom zaviedli financovanie na triedy, "Nemusia sa tak školy biť o žiaka a kvalita stúpa," podotkol.

Celkový počet žiakov na základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta je v školskom roku 2019/2020 so stavom k 15. septembru minulého roka 2 019. "Predpokladáme, že v nastávajúcom školskom roku 2020/2021 sa zníži počet na 1 995," pripomenula Kochanová a dodala, že prognóza počtu žiakov je ovplyvnená aj množstvom iných faktorov, ako napríklad migráciou obyvateľstva, prijímaním absolventov 5. ročníkov ZŠ na 8-ročné gymnáziá či počtami detí v okolitých obciach. V R. Sobote je v súčasnosti päť škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, jedna súkromná a dve cirkevné.

Zápisy školy tento mesiac kvôli opatreniam voči šíreniu koronavírusu organizujú bez osobnej prítomnosti detí, pričom sa odporúča najmä komunikácia elektronickou formou.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross