No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rim. Sobota: Novootvorené centrum Space je bezpečným miestom pre mladých ľudí. Môžu v ňom tráviť voľný čas, aj dostať odborné poradenstvo

20. mája 2022 | | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA - Banskobystrický samosprávny kraj spúšťa projekt Centier práce s mládežou SPACE. Ide o miesto pre mladých ľudí, kde sa budú môcť rozvíjať, inšpirovať, motivovať, osobnostne rásť, aby sa v budúcnosti vedeli lepšie zamestnať a žiť plnohodnotný život. Jedno takéto centrum otvorili aj v Rimavskej Sobote, na adrese Bélu Bartóka 20 v budove bývalého Coworkingu Kruháč.

Cieľovou skupinou centra sú mladí ľudia vo veku od 13 do 30 rokov. „Ide napríklad o žiakov základných a stredných škôl, končiacich ročníkov, ktorí možno ešte nevedia, čo ďalej, akú vysokú školu alebo prácu si vybrať,“ povedala ďalej pre Rimava.sk Andrea Hajduková, koordinátorka centra Space v Rimavskej Sobote.

Služby centra môžu ďalej bezplatne využiť napríklad matky bez pracovných skúsenosti a bez ukončeného vzdelania, nezamestnaní mladí ľudia, súčasní a bývalí klienti Centier pre deti a rodiny, mladí z marginalizovaných rómskych komunít či utečenci z Ukrajiny. Na jednom mieste nájdu odborných pracovníkov, kariérnych poradcov, psychológov či lektorov, ktorí im ponúkajú podporu pri ich osobnostnom a kariérnom rozvoji.

Článok pokračuje pod reklamou


V centre nájdu pomocnú ruku aj uchádzači o zamestnanie vedení na úrade práce. Ďalšou skupinou si NEET ľudia, ktorí evidovaní ani nie sú, nevzdelávajú sa a ani im nie je poskytované žiadne poradenstvo. „Sú akoby mimo systému,“ dodala.

Ich hlavnou prioritou je podľa jej slov vybudovanie bezpečného miesta pre tieto skupiny ľudí. „Keď sme robili analýzu prostredia a zisťovali sme potreby našej cieľovej skupiny, zistili sme, že mnoho mladých sa nemá kde stretávať. Museli ísť do parku, alebo niekam do baru, kam zas nechceli chodiť. Nemali sa kde stretávať a vytvárať si svoju komunitu,“ priblížila ďalej koordinátorka centra.

V centre Space môžu mladí ľudia tráviť svoj voľný čas. Keďže v centre sú každý deň aj odborní pracovníci, môžu sa na nich obrátiť so svojimi problémami. Podľa koordinátorky centra je prvoradé vybudovať si s ich návštevníkmi vzťah – aby im dôverovali a nebáli sa na nich obrátiť. Ďalším krokom môže byť poradenstvo a vzdelávanie. „Aby tí ľudia začali vnímať, že v tom nie sú sami, že je tu niekto, na koho sa môžu spoľahnúť a s kým môžu spoločne nájsť cestu, napríklad cez koučing, poradenstvo,“ zhrnula Andrea Hajduková. Do budúcna tiež plánujú organizovať diskusie, workshopy a neformálne vzdelávanie.

„Tiež chceme nadviazať spoluprácu s inými organizáciami, ktoré pracujú s touto cieľovou skupinou,“ dodala. Spoluprácu nadviazali aj s miestnym úradom práce. Ako však hovorí koordinátorka centra, nikoho nenútia, aby ich navštívil. „My musíme vyvíjať aktivitu, pozývať ich k nám a je na nich, ako sa rozhodnú. Cieľom je, aby chceli prísť sami,“ doplnila.

V centre Space je jednou z odborných pracovníčok psychologička. „Je odborná poradkyňa pre podporované zamestnávanie. Má užšiu spoluprácu s kľúčovými zamestnávateľmi u nás. Máme to šťastie, že je zároveň psychologičkou, 20 rokov pracovala na klinike. Má dostatočné skúsenosti, aby mohla poskytovať poradenstvo,“ prezradila ďalej koordinátorka centra, podľa ktorej im skôr ide o kvalitu, než kvantitu. „Chceme pomáhať individuálnym spôsobom, prísť na príčinu problému a zistiť, prečo takéto problémy vznikajú,“ dodala narážajúc na skupinu ľudí NEET. Ide o označenie skupiny mladých ľudí, ktorí nemajú zamestnanie, nevzdelávajú sa a nezúčastňujú sa na odbornej príprave.

Mladí ľudia sa môžu v centre Space zastaviť počas otváracích hodín. „Dôležité je, aby sa prišli aspoň pozrieť, ako to tu vyzerá,“ povedala. Priestor a aj atmosféra v ňom je príjemná. Nájdete si miesto na sedenie s kamarátmi a spoločenské hry, ale aj tichý kútik. Ak sa budete chcieť s niekým porozprávať, k dispozícii vám budú pracovníci centra. Tí organizujú aj spoločné aktivity, do ktorých sa môžete zapojiť. Zaujímavosťou je aj Innolabb – priestor pre mladých, v ktorom sa dozvedia o nových technológiách. Vyskúšať si môžu napríklad aj to, ako funguje 3D tlač.

Článok pokračuje pod reklamou


V každom človeku je potenciál, hovorí Ján Lunter

„Tento projekt vznikol v kraji, kde mnohí tvrdia, že sa nič nedeje. Kde mladí ľudia nemajú dostatok príležitostí na rozvoj a končia ako nezamestnaní. My si to nemyslíme. V každom človeku je potenciál. Každý z nás je jedinečný, no nie všetci sme ho v sebe objavili. Stretávame množstvo mladých ľudí, ktorým možno len chýbal bezpečný vzťah a priestor, partnerský prístup alebo spúšťač ich rozvoja. Preto sme sa rozhodli za podpory ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny založiť Centrá práce s mládežou SPACE,“ uviedol predseda BBSK Ján Lunter.

„Tento projekt je veľmi dôležitým doplnením vzdelávacieho systému základných a stredných škôl. Tu, v tomto bezpečnom prostredí, pod vedením mentorov, psychológov a pedagógov budú môcť mladí ľudia, žiaci a študenti, z akýchkoľvek podmienok, z akéhokoľvek prostredia získať to, čo nemohli doma. Bezpečné vzťahy, poradenstvo a hlavne víziu, čo môžu v živote dosiahnuť a dokázať,“ doplnil podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Úlohou centier je zároveň prepájanie kľúčových inštitúcií a organizácií v danom regióne tak, aby mladí ľudia dostali na jednom mieste komplexné informácie o možnostiach ich ďalšieho rozvoja. Kraj v tomto smere na spoluprácu oslovil 403 takýchto organizácií.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje vo výške takmer 3,5 milióna eur.

OTVÁRACIE HODINY CENTRA SPACE V RIM. SOBOTE
Pondelok  podľa dohody a aktuálneho programu
Utorok 10:00-17:00 
Streda  10:00-16:00
Štvrtok  10:00-17:00
Piatok  podľa dohody a aktuálneho programu

Plánované aktivity, vzdelávania, workshopy nájdete na ich Facebooku a Instagrame.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross