No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO-Rimavská Sobota a región: Nie všetky školy otvorili svoje brány

Koronavírus prerušil vyučovanie na viac než dva mesiace, keď kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii ostali školské zariadenia od polovice marca zatvorené. Po nečakanej pauze mohli žiaci 1. – 5. ročníka základných škôl vďaka ústupu ochorenia a z rozhodnutia Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR 1. júna opäť zasadnúť do svojich lavíc.

V Rimavskej Sobote otvorili všetky základné školy

Svoje brány pre mladších žiakov otvorili nielen školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, ale napríklad aj Súkromná základná škola Creative. Informujú o tom na svojich webových stránkach. Život sa tak vrátil do ZŠ Š. M. Daxnera, ZŠ P. Dobšinského, ZŠ P. K. Hostinského, ZŠ Mihálya Tompu –Tompa Mihály Alapiskola, ZŠ Dúžavská cesta a aj do Evanjelickej ZŠ Z. Oravcovej. Ako na svojej stránke informuje ZŠ Dobšinského, žiaci musia do školy vstupovať bez sprievodnej osoby a pred budovou im merajú teplotu a dezinfikujú ruky. „V prípade, že po dvoch meraniach bude nameraná telesná teplota dieťaťa 37,2°C a viac, bude dieťa poslané domov,“ uvádza sa na oficiálnej stránke základnej školy.

Fiľakovo otvorí o týždeň neskôr

Podľa informácií zverejnených na oficiálnej stránke mesta, základné školy vo Fiľakove budú otvorené až od 8. júna. Dohodlo sa na tom vedenie mesta s riaditeľmi škôl. Ako pre Rimava.sk povedal vedúci oddelenia školstva Peter Fehér, 1. jún nie je povinný termín.

Článok pokračuje pod reklamou„My sme sa dohodli tak, že otvoríme 8. júna. Ten čas, ktorý sme mali k dispozícii, nám nepostačuje na to, aby sme dôkladne vykonali všetky pokyny ohľadom dezinfekcie,“ informoval Fehér. „Pôvodne sa povedalo, že tento rok sa už školy nebudú otvárať. Potom, keď prišli tieto pokyny, ten čas nám nepostačoval. Každý začal naraz objednávať teplomery, dezinfekciu a rúška. Počítali sme aj s balíkom zo Správy štátnych hmotných rezerv SR, ale dostali sme len malú časť. Napríklad namiesto 60 litrov dezinfekcie sme dostali len štyri litre na šesť škôl,“ uviedol vedúci oddelenia školstva a dodal, že otvorenie škôl chcú pripraviť dôkladne.

https://www.facebook.com/tvrimava/videos/733152807434722/

Lučenec by nechal školy otvorené aj počas letných prázdnin

„Mesto Lučenec sa prikláňa aj k myšlienke prevádzkovania škôl počas letných prázdnin, aby mohlo byť nápomocné rodičom detí v tejto mimoriadnej krízovej situácii. Aj v tomto prípade sa budeme riadiť pokynmi a usmerneniami z Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR,“ informuje mesto Lučenec na svojej oficiálnej webovej stránke. Základná škola M. R. Štefánika v Lučenci zažila 1. júna bezproblémový štart. „Vyjadrujeme uznanie našim rodičom, že zvládli byť okrem rodičov aj učiteľmi! Vieme, že si to vyžadovalo mnoho úsilia, ale zvládli ste to fantasticky,“ uvádza základná škola, do ktorej nastúpilo 253 žiakov 1. – 5. ročníka.

V Tornali sa vyučuje od 1. júna

„Momentálne ZŠ P. J. Šafárika navštevuje 108 detí, ZŠ F. Kazinczyho navštevuje 88 žiakov a Materskú školu – Óvoda 59 detí. Školské zariadenia sú vybavené príslušnými ochrannými prostriedkami a prijali protiepidemiologické opatrenia. Strava sa poskytuje deťom a zamestnancom, ktorí sa zúčastňujú vyučovacieho procesu, online vyučovanie pokračuje ako doteraz,“ informoval prednosta Mestského úradu v Tornali Ladislav Nagy a dodal, že v školských zariadeniach nie sú povolené hromadné akcie a učebné skupiny sú prerozdelené podľa rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR.

V niektorých obciach školy otvorili, v iných nie

Žiaci sa vrátili do lavíc napríklad aj v Hnúšti, Tisovci, v Ožďanoch, Jesenskom či v Bátke.

Článok pokračuje pod reklamou„Podľa usmernení vydaných ministerstvom nebude vyučovanie v júni prebiehať klasickou formou. Dôraz sa bude klásť na opakovanie, precvičovanie a v neposlednom rade na radosť zo stretnutia, nebude sa skúšať. Žiaci, ktorí neprídu do školy od 1. júna, sa budú naďalej učiť dištančne,“ informuje ZŠ Bátka. Prázdne lavice však ostali napríklad v Gortve či na Teplom Vrchu. Podľa našich informácií bol slabý záujem rodičov v Gortve, ktorí svoje deti nechceli vystaviť riziku nákazy, o samotnom otvorení či neotvorení však rozhodoval starosta, s ktorým sa nám skontaktovať zatiaľ nepodarilo.

Podľa riaditeľa ZŠ s MŠ Pavla Emanuela Dobšinského Vladimíra Palkoviča ostane škola na Teplom Vrchu zatvorená kvôli nízkemu záujmu zo strany rodičov. „Dva týždne dopredu sme zisťovali záujem a prihlásilo sa nám 17 žiakov. Chodia k nám žiaci z 11 spádových oblastí a problém by bol aj s autobusovou dopravou. Zastupiteľstvo rozhodlo, že školu neotvoríme,“ povedal pre Rimava.sk riaditeľ Palkovič.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross