No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Súkromná hotelová akadémia siahla na michelinské hviezdy

27. októbra 2021 | |  | 

Škola, ktorá je známa svojimi zahraničnými projektmi

Súkromná stredná odborná škola – Magán Szakközépiskola otvorila svoje brány v Rimavskej Sobote v roku 2008 a o rok neskôr už časť učiteľského zboru absolvovala školenie v Španielsku. Bol to možno zlomový bod, keď sa vedenie školy rozhodlo, že chce vytvoriť konkurencieschopnú európsku školu, a tak odvtedy takmer každý školský rok prebieha jedna alebo viac stáží pre učiteľov a žiakov.

Žiaci sa dostali od Azorských ostrovov cez Maltu až do Nórska. Získali nové skúsenosti v galícijských prímorských reštauráciách a v štvorhviezdičkových hoteloch na Malorke, varenie a servírovanie sa učili aj v školách na Sardínii, Sicílii a v severnom Taliansku.

Škola nie je známa len vďaka úspešným projektom Erasmus +. V roku 2019 získala prvú cenu za disemináciu projektov v rámci Európskeho týždňa odborného vzdelávania. Na udalosti sa osobne zúčastnil aj zástupca Národnej agentúry a ak by nezasiahla pandémia, cenu by osobne odovzdala riaditeľka Národnej agentúry.

Škola získala akreditáciu Erasmus + na obdobie 2021/2027

Vďaka úspešným projektom získala škola uznanie, tzv. „značku excelentnosti“, čím sa akreditovala na 7 rokov a v nasledujúcom období  automaticky získa grant na mobility, t. j. stáže žiakov a pedagógov.

Škola má aktívny projektový tím, ktorý nespí na vavrínoch, ale rok čo rok tvrdo pracuje na rozvíjaní obsahu stáží. Aj keď sa niekoľko rokov kladie dôraz na rozvoj tvrdých zručností (hard skills), v budúcnosti chcú viac dôrazu klásť na mäkké zručnosti (soft skills) študentov, ako je kreativita, zodpovednosť, práca v tíme... Tieto sú pre hotelierov rovnako potrebné.

Do zahraničia odchádzajú naberať skúsenosti aj pedagógovia. Väčšina učiteľského zboru už aspoň raz študovala v zahraničí. A čo sa učili? Didaktiku, projektový manažment, kateringové služby, cestovný ruch a niekoľko pedagógov už absolvovalo aj kurz varenia, someliersky kurz alebo hospitovalo na zahraničných školách.

Stáž v reštaurácii s michelinskou hviezdičkou

Tento rok sa škole podarilo posunúť odbornú prax na novú úroveň: dve žiačky odboru hotelová akadémia pracovali v kuchyni francúzskej reštaurácie La Fanal ocenenej hviezdičkou Michelin v malebnom prístave Banyuls-sur-mer. Reštaurácia sa už mnoho rokov teší tomuto prestížnemu uznaniu, ktoré má veľký význam na celom svete a hrá obzvlášť dôležitú úlohu vo Francúzsku. Šéfkuchár reštaurácie Pascal Borell je členom poroty francúzskej súťaže Bocus d´Or. Riaditeľka partnerskej školy vo Francúzsku, vďaka ktorej vznikla táto prax, vyhlásila: „My, Francúzi, nikdy nežartujeme s michelinskou hviezdou“ alebo „Keď to raz vyskúšaš, budeš chcieť večerať už iba v reštaurácii s hviezdičkou Michelin“.

Dá sa o tom polemizovať, nesúhlasiť, ale – ako tvrdia účastníci – obed, ktorý sme tam mali, bol pre študentov a učiteľov úžasný zážitok. Starostlivo vymyslená a majstrovsky vytvorená ponuka jedál, nádherný výhľad na prístav, perfektné párovanie vína, francúzska elegancia, kvalita surovín a celé prostredie, s ktorým sa žiaci doteraz skutočne nemohli stretnúť, bol  nezabudnuteľný zážitok, pretože Slovensko zatiaľ žiadnu reštauráciu s michelinskou hviezdou nemá. Keďže žiaci budú profesionálmi v budúcnosti, tie štyri týždne, ktoré mohli stráviť v tejto reštaurácii, sú pre nich určite rozhodujúcim zážitkom.

A teraz nech prehovoria aj zainteresovaní

Viktória Kováčová - Začať s praxou bolo náročnejšie, museli sme si zvyknúť na pracovné tempo a museli sme zabojovať aj s jazykom. Našťastie kolegovia boli milí a nápomocní, už na druhý deň sme mohli servírovať a bolo nám pridelených čoraz viac úloh. Zoznámili sme sa s prísadami, s ktorými sme sa predtým nikdy nestretli. Za mesiac som sa toho toľko naučila a zažila, že doma by som to nedokázala zvládnuť ani za rok. Videli, že sme motivované, chceme sa učiť, a tak sa s nami veľa zaoberali. O niekoľko dní neskôr sme už mohli pracovať pre kuchára oceneného michelinskou hviezdou. Veľmi som sa zlepšila v servírovaní, dochucovaní a v príprave jedál, vďaka čomu som sa stala oveľa nezávislejšia a sebavedomejšia. Podľa môjho názoru v tejto reštaurácii veľmi záležalo na úcte a postoji k veciam. Museli sme dávať pozor na to, komu sa ako zdravíme, a dôležité bolo dbať na čistotu. Nával bol veľký, každý tanier musel byť dokonalý.

Miriam Lakatošová - V auguste nám triedny oznámil, že sme dostali príležitosť pracovať vo francúzskej reštaurácii ocenenej hviezdičkou Michelin. Pán profesor bol prekvapený rovnako ako my, ako nám povedal, nie je zvykom vybrať zahraničných študentov na prax do tejto reštaurácie. Porozprával nám, koľko zodpovednosti taká úloha znamená a že pochopí, ak sa jej neujmeme, keďže sme minulý školský rok neabsolvovali prax kvôli pandémii. Dal nám pár hodín na premýšľanie, ale o 10 minút neskôr sme mu volali, že ideme do toho! Nebolo pochýb, príležitosti sa treba chopiť, v živote takú šancu už možno nikdy mať nebudeme. Som šťastná, že som mohla pracovať v takej kvalitnej reštaurácii v Banyuls-sur-mer. V reštaurácii Le Fanal som sa naučila veľa nových vecí: ako servírovať pekne, rýchlo a precízne. Šéfkuchár Pascal Borell ma tiež naučil disciplíne a presnosti. Nikdy nezabudnem na tieto štyri týždne a na ľudí, ktorých som tam spoznala.

Norbert Ádám, zástupca riaditeľa školy a vedúci projektového tímu: Som veľmi hrdý na naše žiačky, ktoré zvládli prácu s michelinským šéfkuchárom. Osobne som s ním hovoril, chválil prístup, prácu a pripravenosť našich žiakov. Ako povedal, kedykoľvek by ich prijal do svojho tímu. V spolupráci s reštauráciou budeme pokračovať aj v budúcnosti. Okrem žiakov budú mať už čoskoro príležitosť študovať u šéfkuchára s michelinskou hviezdou aj naši učitelia a majstri.

Zdroj: www.ssosrs.sk

PR článok

Pri PR a sponzorovaných článkoch redakcia štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross