No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Banskobystrická župa rozširuje projekt bezplatných menštruačných potrieb. Projekt sa rozšíri na 80 inštitúcií

Zdroj: FB Banskobystrický samosprávny kraj

RIMAVSKÁ SOBOTA/BANSKÁ BYSTRICA- Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) rozširuje svoj úspešný projekt bezplatných menštruačných pomôcok. Po takmer dvoch rokoch poskytovania tejto služby na župných stredných školách, od júla 2024 rozšíri dostupnosť menštruačných potrieb aj do kultúrnych inštitúcií a centier práce s mladými Space.

Týmto krokom budú menštruačné pomôcky dostupné až v osemdesiatich inštitúciách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.

Predseda BBSK, Ondrej Lunter, zdôraznil význam tohto projektu v boji proti menštruačnej chudobe a odtabuizovaní témy ženskej menštruácie. Poukázal na to, že až štvrtina študentiek na stredných školách v kraji čelí tomuto problému, ktorý môže viesť k zbytočným traumám a vynechávaniu vzdelávania. „Na riešenie tohto problému stačí málo,“ povedal Lunter.

Článok pokračuje pod reklamou


Projekt, ktorý BBSK spustil v auguste 2022 ako prvá verejná inštitúcia na Slovensku aj v celej V4, sa ukázal byť úspešný a nákladovo efektívny.

Ročný náklad na poskytnutie menštruačných potrieb pre približne 5 500 dievčat je okolo 12-tisíc eur. Väčšina škôl projekt hodnotila pozitívne a nepreukázali sa obavy z nadmerného odpadu alebo miznutia pomôcok.

Zdroj: FB Banskobystrický samosprávny kraj

Peter Černek, riaditeľ odboru kultúry Úradu BBSK, dodal, že v kultúrnych inštitúciách zamestnávajú prevažne ženy a ročne ich navštívi viac ako pol milióna ľudí, z ktorých väčšina sú ženy.

Podľa Luntera má byť dostupnosť hygienických pomôcok štandardom na každej verejne dostupnej toalete. „Ak má byť v 21. storočí cenou za odstránenie zbytočnej traumy pár tisíc eur ročne, stojí to za to,“ uzavrel predseda BBSK, ktorý vyzval aj ostatné inštitúcie, aby nasledovali tento príklad.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross