No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Vo Valiciach rezali vinič desiatky profesionálov, umiestnili sa aj stredoškoláci z R. Soboty

Ako správne rezať vinič, na konci zimy, aby priniesol tú najlepšiu úrodu, sa v uplynulých dňoch dozvedeli vo Valiach v okrese Rimavská Sobota. Konala sa tu celoslovenská súťaž v reze viniča, ktorá tento rok pritiahla nezvyčajný počet záujemcov aj zo zahraničia. Najdôležitejšiu agrotechnickú operáciu pri pestovaní viniča, jeho rez, prišlo predviesť takmer 80 súťažiacich zo štyroch krajín. Ako ďalej uviedol organizátor súťaže František Tóth, predseda Gemer produkt Valice, ovocinársko-vinohradnícke družstvo, do súťaže sa zapojili súťažiaci aj z Českej republiky, Maďarska i Ukrajiny. "Ani sme neočakávali takýto nával rezačov," uviedol Tóth, ktorý ocenil najmä záujem žiakov študujúcich na stredných školách. "Dôležité je, že školy sa znovu začínajú zaujímať aj o tie špeciálne plodiny, nech je to vinič, ovocie, zelenina. Začínajú pripravovať ľudí," podotkol spokojne Tóth.

Súťaž sa tento rok uskutočnila začiatkom februára v relatívne mladom vinohrade Hon pri Bosorkách vo Valiciach vysadenom v roku 2014. Predchádzajúce ročníky boli väčšinou na západnom Slovensku, v stredoslovenskej vinohradníckej oblasti bola táto súťaž prvýkrát. "Zhodou okolností bola aj najvyššia účasť," podotkol Tóth, ktorý sa z 20-tich ročníkov tejto súťaže zúčastnil 17-krát.

Článok pokračuje pod reklamou.„Rezala sa odroda rizling rýnsky, vedenie rýnsko-hessenské, rez na jeden čapík a jeden rodivý ťažeň. Dospelí súťažiaci museli správne orezať 25 krov za časový limit 30 minút dospelí, študenti mali časový limit o 10 minút dlhší,“ povedal Tóth pre Rimava.sk  Podľa jeho slov, komisia hodnotila celkový vzhľad kra po orezaní, či je hladký, počet ponechaných rodivých púčikov, ktoré ostali, ako aj vyčistenie kra.

Na celoslovenskej súťaži o Zlaté nožnice súťažilo v kategórii juniorov do 21 rokov až 18 študentov z ôsmych odborných škôl. Medzi nimi aj študenti Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote. "Niektorí chlapci boli na súťaži z vinohradníckych oblastí a skončili za nimi. Toto je podľa mňa veľký úspech, že sa do takejto súťaže vôbec púšťali," podotkol Tóth.
Reportáž TV Rimava z celoslovenskej súťaže si môžete pozrieť od 9:20 min.

https://www.facebook.com/tvrimava/videos/1217588961778860/

Žiaci chodili v januári pravidelne na nácvik zimného rezania viniča vo Valickej vinici. "Pod vedením Františka Tótha a pracovníčok jeho firmy získali naši žiaci teoretické vedomosti i praktické zručnosti, ktoré museli zvládnuť, aby obstáli na súťaži,“ informovala riaditeľka SOŠTaAP Dagmar Vašová. Ako ďalej uviedla, tréning študentom SOŠTaAP priniesol vytúžené ovocie vo forme úspechu, keď sa Csabovi Alabánovi a Ladislavovi Vitáriušovi podarilo umiestniť na treťom a štvrtom mieste. Najlepším a teda zlaté nožnice získal iba 15.ročný Pavel Štefanides z Príbeliec. Z profesionálov zvíťazil Attila Buka z Tokajskej vinohradníckej oblasti. Víťaz postupuje do celosvetovej súťaže v reze viniča vo Francúzsku, ktorá sa koná raz za štyri roky.

Reportáž RTVS v relácii Farmárska revue si môžete pozrieť tu.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: František Tóth


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross