No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Z Nízkych Tatier do Európy, učitelia SSOŠ sa vzdelávali v netradičnom prostredí

8. júla 2022 | | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA - Súkromná stredná odborná škola – Magán Szakközépiskola v R. Sobote je známa svojimi zahraničnými stážami. Jej žiaci cestovali z Francúzska cez Andalúziu až na Azorské ostrovy. Učitelia sa vzdelávali na Islande, v Anglicku alebo získali skúsenosti v michelinských reštauráciách.

Za 13 rokov škola poskytla stáže pre takmer 250 žiakov v 15 rôznych krajinách. Možno aj to je dôvod, prečo škola získala v roku 2021 akreditáciu na Erasmus.

Za týmto úspechom stojí známy a dobre fungujúci tím. Okrem výučby sa venuje rozvoju zahraničných mobilít, vyhľadávaniu vhodných kurzov, vyjednávaniu so zahraničnými inštitúciami a v neposlednom rade rozvíja zručnosti svojich kolegov s cieľom poskytnúť vzdelávanie na európskej úrovni v regióne, ktorý zápasí s vysokou nezamestnanosťou a zložitou sociálnou situáciou.

Projektový tím každoročne organizuje tematické dni. Tento rok boli v Nízkych Tatrách, kde mohli učitelia školy stráviť tri dni v idylickom prostredí v Hoteli Bystrá.

Prvý deň sa začal ľahšími teambuildingovými aktivitami. Náhodne vytvorené skupinky museli vyriešiť dotazník zameraný na projektové aktivity školy, hľadať skrytý poklad a následne natočiť zábavné videá vo fínčine, španielčine, francúzštine a taliančine. Konečný výsledok bol frenetický. Opäť sa ukázalo, aký kreatívny je pedagogický zbor SSOŠ.

Druhý deň sa uskutočnilo zasadnutie projektového tímu, na ktorom sa zhodnotili mobility za predchádzajúce roky a naplánovali budúce aktivity. V budúcnosti program Erasmus+ podporí nielen učiteľské a žiacke mobility, ale aj účasť na zahraničných súťažiach a kurzoch. Pri každej aktivite vidieť snahu dosahovať ciele európskej stratégie školy. O ktoré ciele školy ide? Príprava na európsky trh práce, zelená škola a multikulturalizmus.

Téma prvého workshopu bola zameraná na zručnosti žiakov. Niekedy vtipnou, inokedy vážnejšou formou museli učitelia riešiť úlohy a diskutovať o tom, aké zručnosti potrebujú absolventi odborov - Hotelová akadémia, Ochrana osôb a majetku, Kuchár a Kaderník.

Učiteľka Tímea Danková predniesla krátku reportáž o konferencii Europas Slovensko. Skonštatovala, že niektoré profesie v budúcnosti zaniknú, iné sa budú transformovať. Upozornila na potrebu reformy školstva, ale aj na to, že na zmenu netreba čakať zhora, môžu to urobiť aj učitelia aplikovaním dobrej praxe zo zahraničia.

Počas druhého workshopu sa účastníci zaoberali zručnosťami učiteľov. Zhodli sa na tom, že treba rozvíjať nielen mäkké zručnosti žiakov, ale aj učiteľov. Ide o zručnosti ako napr. komunikácia, riešenie problémov, zvládanie stresu či tímová práca. Škola bude úspešná len vtedy, ak teóriu nahradí prax a do popredia sa dostanú mäkké zručnosti. Učitelia diskutovali o tom, v akom rozsahu môže zahraničná stáž pomôcť v rozvoji týchto zručností. Pozitívnych príkladov bolo dosť.

Zástupkyňa riaditeľky Emma Paulinier pripravila zaujímavú aktivitu zameranú na syndróm vyhorenia učiteľov. Vysvetlila, aké je to nebezpečné, a počas aktivity sa každý účastník otestoval, v akom stave je a na ktoré signály si treba dať pozor.

Učiteľky Katarína Szabóová a Jana Stieranková, ktoré sa práve vrátili z Talianska hodnotili štvortýždňovú stáž žiakov v Toskánsku. Samozrejme nielen formou prezentácie, ale aj ochutnávkou. Učitelia ochutnali toskánske víno, syry, údeniny a iné dobroty prinesených z Talianska.

Vedúci projektového tímu Norbert Ádám nám vysvetlil, že takéto aktivity považuje za veľmi dôležité. Na škole sa už takmer každý učiteľ či žiak môže zúčastniť stáže, kurzu a súťaže v zručnostiach vďaka projektu Erasmus+.

Zdôraznil, že pravidelne sa konajúce teambuildingy sú konštruktívne. Učitelia majú možnosť podeliť sa o svoje skúsenosti a navrhnúť prípadné zmeny, ktoré posúvajú školu vpred. Niet pochýb o tom, že niekedy je človek oveľa kreatívnejší, keď je obklopený takým krásnym prostredím, akým je vrchol Chopku.

Konštruktívne rozhovory sa môžu odohrávať nielen medzi stenami školy, ale aj vo wellness centre. „To, že sa na týchto akciách zúčastňuje také množstvo kolegov, svedčí o tom, aký dobrý kolektív máme na škole. Úspešnosť projektových aktivít je zásluhou každého jedného učiteľa ale aj žiaka. O dôležitosti mäkkých zručností nielen hovoríme, ale ich aj rozvíjame,“ uzavrel svoj príhovor.

Zdroj foto: SSOŠ

PR článok
Pri PR a sponzorovaných článkoch redakcia štandardne uzatvára komentáre.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross