No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Začal sa týždeň písomných maturít, takéto sú témy slohových prác

14. marca 2023 |  | 
Foto ilustračné. Zdroj: freepik.com

SLOVENSKO – Viac ako 41 000 maturantov absolvuje počas tohto týždňa písomné maturity. Od dnes (14. 3.) do piatka (17. 3.) budú overovať svoje znalosti zo slovenského jazyka a literatúry, cudzieho jazyka, matematiky a v prípade žiakov maďarskej a ukrajinskej národnosti aj z ich materinského jazyka.

Ako uviedlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, z celkového počtu maturantov je vyše 2 400 žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Dnes sa maturanti sústredili pri písaní externého testu a momentálne viac ako 37-tisíc študentov píše slohové práce zo slovenského jazyka a literatúry.

Článok pokračuje pod reklamou


Z predmetu maďarský jazyk a literatúra bude maturovať takmer 1 600 rovesníkov zo stredných škôl s vyučovacím jazykom maďarským. V stredu budú všetci maturanti písať externý test a slohovú prácu z vybraného povinného cudzieho jazyka na úrovni B1 alebo B2.

Pre žiakov z bilingválnych stredných škôl, ktoré nemajú uzavretú medzinárodnú zmluvu, je povinný externý test a slohová práca z druhého vyučovacieho jazyka na úrovni C1. 

Vo štvrtok čaká vyše 5 100 maturantov externý test z matematiky. Matematiku si ako voliteľný alebo dobrovoľný predmet vybralo približne 12,5 % z celkového počtu maturujúcich žiakov.

Týždeň písomných maturít uzavrie v piatok externý test a slohová práca zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry a z ukrajinského jazyka a literatúry pre žiakov zo škôl s vyučovacím jazykom národnostných menšín. Zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry bude maturovať približne 1 600 žiakov, z ukrajinského jazyka a literatúry 28 maturantov.

Témy slohových prác vyžrebovali prostedníctvom živého vysielania v RTVS – v Rádiu Slovensko o 12:20 hod.

Študenti sa pustili do písania slohových prác. Vybrať si mohli z týchto tém:

  1. V zime na vidieku – umelecký opis
  2. Bezpečne na sociálnych sieťach – výklad
  3. Hľadel/Hľadela som ako vyoraná myš! – rozprávanie
  4. Má zmysel kandidovať do školského parlamentu? – diskusný príspevok

Článok pokračuje pod reklamou


Náhradný termín písomných maturít, ktorý je určený pre žiakov, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu zúčastniť na riadnom termíne, je naplánovaný na 3. – 5. a 12. apríl 2023.

Výsledky žiakov z externej časti maturitnej skúšky z marcového a aprílového termínu budú pre všetky školy sprístupnené 5. mája 2023 elektronickou formou. Výsledky žiakov v papierovej forme budú školám doručené v dňoch 9. – 10. mája 2023.

Ďalší náhradný termín a opravný termín písomných maturít sa uskutoční od 5. do 8. septembra 2023.

Zdroj: MŠVVaŠ SR


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross