No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Žiaci a žiačky zo Základnej školy Š. M. Daxnera sa do školy radi vrátili aj v lete, so zahraničnými lektormi si precvičili angličtinu na jazykovom tábore

14. augusta 2022 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA - Zábava spojená s naberaním nových vedomostí, vytváranie nových priateľstiev, spoznávanie školy v netradičnom čase letných prázdnin a najmä rozvíjanie jazykových schopností a vedomostí z angličtiny so zahraničnými lektormi. To všetko zažilo niekoľko detí zo Základnej školy Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote na jazykovom tábore.

Počas uplynulého týždňa sa zhruba dvadsiatka detí zo ZŠ Š. M. Daxnera vrátila do školských lavíc. Anglický jazykový tábor je na škole novinkou, organizovali ho po prvýkrát.

"Myslím si, že najväčším prínosom tohto táboru je, že sú tu ‚native speaker' lektori. Deti sú celý týždeň v tom jazykovom prostredí. Slovenský lektor by už možno niekedy pri vysvetľovaní prešiel do slovenčiny, tu sa musia stále nejakým spôsobom dohodnúť," zhodnotila Denisa Csanková, koordinátorka projektov školy a učiteľka na 2. stupni.

Článok pokračuje pod reklamou


To, že deti môžu v škole tráviť čas aj cez prázdniny, sa jej i deťom veľmi páči. "Škola je tu pre deti. Aj to je prínosom, že im vieme ponúknuť tieto priestory počas prázdnin. Využili ich dostatočne, chodili aj do telocvične, aj von. Páčilo sa im, že sa môžu pohybovať po škole inak ako počas školského roka. Môžem povedať, že tento jazykový tábor je za lacný peniaz, pretože dnes hodina s anglickým lektorom stojí nemalé peniaze. Myslím si, že tento tábor bol v rámci možností rodičov a detí," povedala ďalej Denisa Csanková.

Na jazykovom tábore sa stretli žiaci a žiačky z rôznych ročníkov, takže ich vedomosti z angličtiny neboli na jednej úrovni. Na tábore si ich mohli nielen zopakovať, ale na nich aj ďalej stavať. "Mohli prepojiť staré a nové vedomosti," doplnila Denisa Csanková.

Deti boli počas tábora rozdelené do dvoch menších tried. "Každý tábor je niečím iným. Veková štruktúra detí je rôzna a aj deti sú rôzne. Týždeň sme začali aktivitami, vďaka ktorým som zistil, na akej úrovni sú žiaci. Snažím sa ich učiť cez príbehy, to sa deťom veľmi páči," povedal Thomas Daniel Moon, rodený Londýnčan, ktorý bol jedným z lektorov. Zameral sa najmä na zábavnú formu výučby, aby si deti každý deň užili, no pritom sa aj niečo naučili. Takáto forma výučby deti baví a pritom nie je menej efektívna než tradičné vyučovanie. K aktivitám patrilo aj kreslenie, jazykové hry či športové aktivity. Deti si užili aj to, že sa občas sami stali učiteľmi - lektorov mohli naučiť zopár slovíčok v slovenčine.

"Trieda bola dobrá aj preto, lebo bola malá - ľahšie sa tak deťom vysvetľuje. Úroveň jazyka mali rôznu, napriek tomu na mňa veľmi dobre zapôsobili. Niektoré z nich rozprávali veľmi dobre. Hlavným cieľom bolo, aby sa deti naučili lepšie skladať štruktúru viet, používať ju správne," zhodnotil druhý lektor, Američan Wesley Davis. Týždeň strávili pri rôznych hrách, pri učení využil ich súťaživosť. "Najobľúbenejšia hra bola chlapci vs. dievčatá. Tie väčšinou vyhrali," dodal Wesley.

Obaja lektori sa na Slovensko dostali prostredníctvom košickej jazykovej školy Sidas. Kým Thomas na Slovensku bol už niekoľkokrát, pre Wesleyho to bol prvý týždeň nielen u nás, ale aj v Európe. Obaja sa zhodli, že sa im tu páčilo.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross