No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Život na SOŠOS nezastal, pre žiakov si škola pripravila novinky

Aj keď sa po chodbách Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Rimavskej Sobote už nepremávajú žiaci a triedy tak ako aj v iných školách zívajú prázdnotou, škola neutíchla úplne. Pripravuje sa na ich návrat a čaká, kedy žiaci na vlastné oči uvidia, čo si pre nich pripravila.

Nová učebňa, vynovené triedy a opäť krajšie prostredie

Škola nezaháľa a kým sa žiaci učia dištančne, SOŠOS zveľaďuje svoje priestory. Ako povedal riaditeľ Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Rimavskej Sobote Jaroslav Bagačka, vynovená je učebňa stolovania, kde sa budú učiť najmä žiaci odborov čašník a hotelová akadémia. „Učebňa je úplne prerobená, je tam kávovar, barový pult, stoly rozložené ako v reštauráciách a čo je dôležité, na stenách sú zrkadlá. Žiaci tak vidia, ako obsluhujú, vedia si odsledovať techniku,“ povedal riaditeľ Bagačka s tým, že podobné učebne sú pre odborné školy normatívom. „Modernizujeme aj ďalšie učebne. Dokončili sme aj dielne praktického vyučovania v Mladosti. Škola chce napredovať ďalej,“ povedal riaditeľ Bagačka s tým, že na modernizáciu učebne stolovania prispel Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom školy, sumou 20-tisíc eur.

Žiaci sa môžu tešiť aj na vynovené triedy. Budú v nich mať napríklad i nový nábytok. Škola taktiež zrekonštruovala oplotenie areálu, opäť jej na to prispel Banskobystrický samosprávny kraj. „Dostali sme 20-tisíc eur, niečo dofinancujeme aj my,“  uviedol riaditeľ SOŠOS Bagačka.

Snahou školy je taktiež zmodernizovať vyučovanie. Darí sa im to aj vďaka pedagógom. Tí sa zapojili do projektu, ktorého podstatu tvorí vymieňanie si skúseností a vedomostí o vyučovacom procese. „Pripravujú sa na moderné vyučovacie hodiny. Učitelia sú rozdelení do klubov – napríklad klub čitateľskej, matematickej  či ekonomickej gramotnosti. Robia rôzne aktivity, na základe toho potom vedia modernizovať vyučovanie,“ vysvetlil Bagačka s tým, že naplno to žiaci pocítia pri prezenčnom vyučovaní. „Na projekte participuje približne desať škôl z nášho kraja, SOŠOS je medzi nimi,“ doplnil. Škola pre vyučujúcich zakúpila aj notebooky, aby mohli bez problémov žiakov vyučovať dištančne.

Ďalšou novinkou je aj športový areál, ktorý by mal vzniknúť už budúci rok. „Momentálne je to vo fáze schvaľovania. Bude to multifunkčné športové ihrisko,“ avizoval Bagačka. Rekonštrukcii sa nevyhnú ani priestory reštaurácie Čierny orol, ktorú museli kvôli pandémii presunúť na budúci rok. „Sú pred nami aj ďalšie výzvy, napríklad zateplenie Junior Komplexu,“ dodal s tým, že všetci nedočkavo čakajú aj na opätovné spustenie plnej prevádzky reštaurácií, ktoré zatiaľ jedlo vydávajú cez okienko. „Najväčšie straty sú však na žiakoch, ktorí nemajú praktické vyučovanie,“ myslí si riaditeľ SOŠOS Jaroslav Bagačka.

Pribudne taktiež nový odbor, ktorý si žiada trh práce

Škola opäť ponúkne pre záujemcov 3-ročný učebný odbor inštalatér s možnosťou nadstavby. Ako uviedol Jaroslav Bagačka, SOŠOS ho mala v ponuke približne pred pätnástimi rokmi. „Bol dlhodobo súčasťou stavebných odborov, popri murárovi. Potom oba skončili. Nedávno sme však obnovili odbor murár a celkom úspešne funguje. Na ďalší školský rok preto chystáme aj odbor inštalatér,“ avizoval ďalšiu novinku riaditeľ odbornej školy. Ako ďalej dodal, po inštalatéroch je dopyt. „Je málo odborníkov, pýta si ich trh práce,“ tvrdí riaditeľ s tým, že žiaci po absolvovaní odboru budú mať zručnosti nielen v oblasti vodoinštalatérstva. „Je tam zahrnutá aj inštalácia elektriny a plynu. Firmám takýto zruční ľudia chýbajú. Uvažujeme aj o duálnom vzdelávaní,“ avizoval riaditeľ SOŠOS Jaroslav Bagačka s tým, že škola nezaspala dobu, stále sa snaží modernizovať a reagovať na aktuálne potreby.

PR článok


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross