Počet škôl a školských zariadení Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa od septembra zníži zo súčasných 77 na 66. Rozhodli o tom na dnešnom výjazdovom zasadnutí v Banskej Štiavnici krajskí poslanci, keď bez zmien schválili navrhnutú optimalizáciu siete župných škôl a zariadení a z nej vyplývajúce spájanie škôl v Rimavskej Sobote, Banskej Bystrici, Poltári, Banskej Štiavnici a Zvolene. Počet stredných škôl sa zníži zo 70 na 63 a zo siedmich samostatných školských zariadení zostanú tri - centrum voľného času a dva internáty. Návrhy poslanci schválili výraznou väčšinou, proti boli len siedmi.
V diskusii sa venovali najmä návrhu na presun Strednej priemyselnej školy stavebnej v Banskej Bystrici do priestorov Strednej odbornej školy stavebnej v tom istom meste a ich spojeniu. Poslancom sa prihovoril aj primátor Banskej Bystrice Peter Gogola, ktorý ich v zmysle uznesenia mestského zastupiteľstva vyzval na zachovanie stavebnej priemyslovky v súčasných priestoroch v centre Banskej Bystrice ako významného mestotvorného prvku. Poslanec Jozef Mikuš vystúpil proti celej navrhnutej optimalizácii, ktorá podľa neho nezohľadňuje rozvoj ani zvyšovanie kvality jednotlivých škôl a ide preto proti schválenej koncepcii rozvoja školstva. Spájaním rozdielnych škôl sa podľa neho vytvárajú "mačkopsy" a ako nadnesene dodal, potom už možno v záujme šetrenia financií zriadiť v každom okrese po jednej spojenej strednej škole s rôznymi odbormi.
Podľa župana Vladimíra Maňku podobné spájania škôl urobili už v minulosti vo viacerých samosprávnych krajoch a identita škôl sa tým nestratila. "Keby sme to zachovali, museli by sme investovať na všetky strany a neviem odkiaľ," uviedol v diskusii Maňka. Po odhlasovaní návrhov pre médiá povedal, že ide o najlepšie možné riešenie pre župu. "Chápem všetkých, ktorí bojujú za svoju školu, lebo si myslia, že keď sa presťahuje alebo spojí, že je to koniec školy. Teraz je našou úlohou, aby sme im ukázali, že opak je pravdou. Že chceme pomôcť, aby sa tieto školy mohli lepšie rozvíjať, aby mali lepšie podmienky. Keď je taká demografia, že nám odbudlo za posledných sedem rokov viac ako 9-tisíc žiakov, tak nie je možné zachovať systém taký, ako je," vyhlásil Maňka.
Proti sťahovaniu svojej školy z centra Banskej Bystrice a jej spájaniu s odbornou školou prišlo na dnešné rokovanie župného zastupiteľstva do Banskej Štiavnice protestovať zhruba 40 študentov stavebnej priemyslovky s viacerými rodičmi aj riaditeľkou Janou Vaškovou. Študenti mali oblečené tričká s nápisom "Neberte nám školu" a držali transparenty s nápismi v podobnom zmysle a tiež pripomínajúce 1 680 podpisov na petícii za zachovanie školy v jej súčasnej budove. Po schválení návrhu opustili s piskotom a nesúhlasnými výkrikmi sálu. Podľa Vaškovej župan účelovo uvádzal zavádzajúce informácie nepodložené faktami, že budova stavebnej priemyslovky je v najhoršom stave spomedzi všetkých budov župných škôl. Podľa Vaškovej je však budova v dobrom stave. Hlasovanie poslancov riaditeľka hodnotí ako totálne nezodpovedné. Pre priemyslovku to podľa nej bude znamenať stratu identity, zníženie úrovne vzdelávania a stratu študentov. "Možno komplet prvý ročník odíde a my pôjdeme do Kremničky (sídla Strednej odbornej školy stavebnej v Banskej Bystrici, pozn. SITA) so zdecimovanou skupinou ľudí. Pretože rodičia sú rozhorčení a sú rozhodnutí dať deti na iné školy študovať - na iné stavebné priemyslovky, nie na spojené školy," uviedla Vašková.
Schválená optimalizácia siete škôl má podľa vedenia župy priniesť úsporu prevádzkových nákladov zhruba milión eur ročne, od septembra do konca tohto roku 226 600 eur. V súčasnosti má 20 župných gymnázií, jedno konzervatórium a 49 stredných odborných škôl spolu 25 809 žiakov.
Zdroj: BANSKÁ ŠTIAVNICA 27. apríla (SITA)
Súvisiace články
Župní poslanci rozhodnú o spájaní stredných škôl
Rodičia sú proti zrušeniu SOŠ technickej, podporili ich aj rimavskosobotskí poslanci
Kraj plánuje zlúčiť dve odborné školy v Rim. Sobote
Spájanie škôl je podľa predsedu kraja ich záchranou