Slnečné počasie prebudilo aj v prírode medzi ľuďmi nevítaných návštevníkov, ktorých si môžeme doniesť domov pri prechádzke vonku. Sú nimi kliešte, ktoré vedia skomplikovať život. Preto by ste mali byť na pozore pred pobytom v prírode.
„Najlepšou ochranou je očkovanie. A to najmä v súvislosti s kliešťovou encefalitídou, boreliózou a ďalšími nákazlivými ochoreniami, ktoré môžu kliešte prenášať,“ povedal pre Rimava.sk Dušan Béreš, riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Rimavskej Sobote. Ako doplnil, vhodnou ochranou pred kliešťami je aj nosenie dlhého rukávu pri pobyte v prírode i rôzne repelenty proti kliešťom.
Ochrana, či už vo forme očkovania alebo repelentom, príde vhod už aj na cykloceste smerom na Kurinec. Ako redakciu Rimava.sk oslovilo zopár čitateľov, kliešte zachytili na asfalte cyklocesty. „Ľudia by tak mali byť opatrní,“ povedal jeden z čitateľov. Ako podotkol Béreš, v tomto roku už zaznamenali jeden prípad kliešťovej encefalitídy. „Nebolo to však v súvislosti s cyklocestou na Kurinec ani na samotnom Kurinci,“ ozrejmil.
Napriek tomu podľa zoznamu, ktorý spracoval ÚVZ SR sú prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy v rámci regiónu aj na Kurinci. Ďalej v rámci katastra obce Rimavská Sobota sem patrí Dúžava, Nižné Valice, Sabová), k.o. Hrachovo, Husiná, Klenovec, Kociha, Lehota nad Rimavicou, Radnovce, Rimavská Baňa, Rimavská Sobota, Svetlá, Stará Bašta, Sútor, Španie Pole, Tisovec, Vyšná Pokoradz, Zacharovce, Gemerský Jablonec.
Ako odstrániť kliešťa?
Podľa odborníkov sa kliešť dá z tela odstrániť pomerne jednoduchým spôsobom. Najoptimálnejšie je pinzetou uchopiť jeho ploské telo čo najbližšie pri koži a kývavým spôsobom ho pomaly uvoľňovať. Potom je potrebné miesto vydezinfikovať, pričom najúčinnejší je jódový dezinfekčný prípravok. Tieto prípravky ničia vírusy a baktérie, ktorými môže byť kliešť nainfikovaný.
Zdroj: Rimava.sk, ÚVZ SR