No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Slovenská pošta má v pláne zatvoriť niekoľko pobočiek. Týka sa to aj našich okresov

18. januára 2023 | | | |  | 
Foto ilustračné. Zdroj: FB Slovenská pošta

Slovenská pošta má v pláne zrušiť niekoľko svojich pobočiek roztrúsených po Slovensku. Zaujímalo nás, či sa medzi nimi nachádzajú aj pošty v našich okresoch.

"Slovenská pošta pozorne a dlhodobo sleduje vývoj a pravidelne analyzuje situáciu v pobočkách. Samozrejme, jedným z hlavných posudzovaných aspektov je záruka geografickej dostupnosti pôšt a zohľadnenie počtu obyvateľov obce/mesta. Pri analýze sa berú do úvahy aj ekonomické a legislatívne aspekty, trendy vývoja a ak je prevádzka pošty vyhodnotená ako neefektívna z viacerých hľadísk, pošta podá Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (Regulačný úrad) návrh na jej zrušenie," uviedla Iveta Dorčáková, hovorkyňa Slovenskej pošty.

Článok pokračuje pod reklamou


"Z okresov, na ktoré sa pýtate (okresy Poltár, Rim. Sobota, Lučenec, Revúca, pozn. red.), Slovenská pošta požiadala regulátora o stanovisko k pobočkám Dubovec v okrese Rimavskej Soboty a k pobočke Hrnčiarska Ves v okrese Poltár. Regulačný úrad rozhoduje o skončení činnosti pobočky vždy individuálne. Až po kladnom rozhodnutí regulátora môže byť činnosť pobočky skončená," odpovedala.

Ako dodala, súhlasné stanovisko už regulátor dal na ukončenie prevádzky Pošty Lučenec 4. "Aktuálne prebiehajú rokovania s prenajímateľom," doplnila.

Ako ďalej vysvetlila hovorkyňa, v zmysle Požiadaviek na kvalitu univerzálnej služby, ktoré stanovil Slovenskej pošte Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, sa v obci vyžaduje:

  • vzdialenosť ktoréhokoľvek obývaného miesta súvislo zastavanej časti obce, ktorá má najmenej 25 obyvateľov k najbližšej pošte najviac 10 km;
  • na každých aj začatých 22 000 obyvateľov najmenej jedna pošta;
  • v mestských častiach miest Bratislava a Košice, ktoré majú viac ako 22 000 obyvateľov, je najmenej jedna pošta;

Starostovia oficiálne stanoviská ešte nemajú

Starosta obce Dubovec Ladislav Lőkös pre Rimava.sk potvrdil, že sa témou zaoberá. Oficiálne informácie o tom, že Slovenská pošta zvažuje zatvorenie pobočky v ich obci, však nedostal. "Rozprávalo sa o tom v obci. Začal som to riešiť. Nechceme, aby nám zrušili poštu," povedal. Poštu využívajú nielen obyvatelia Dubovca, ale aj ľudia z okolitých troch obcí. "V Šimonovciach poštu zatvorili vlani. Obec Martinová to má k nám dva kilometre, treťou obcou je Bottovo. Táto pošta obsluhuje zhruba 1 500 ľudí," vysvetlil starosta s tým, že ak by poštu zatvorili, ľudia by museli chodiť do Jesenského, alebo Rimavskej Seči. "To je nepredstaviteľné. Berme do úvahy seniorov, ktorí si chodia po dôchodok," dodal.

Podobný názor má aj starosta obce Hrnčiarska Ves Ján Melicher, ktorý tiež oficiálne informácie od Slovenskej pošty podľa jeho slov nedostal. "V obci žije veľa starších občanov, ktorí poštu využívajú. Neviem si predstaviť, že by k tomu došlo," povedal starosta. Ak by pobočku zrušili, ľudia by na poštu museli chodiť do susedných Hrnčiarskych Zalužian či do Poltára.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross