No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Slovenská reprezentácia v chanbare odchádza na Majstrovstvá Európy do Bieloruska

V dňoch 4. a 5.mája sa uskutočnia už 11. Majstrovstvá Európy v športovej chanbare v Bielorusku, v meste Minsk. Súčasťou tohto veľkolepého podujatia budú aj slovenskí reprezentanti. Kostru reprezentácie tvoria tentoraz rimavskosobotskí chanbaristi na čele s reprezentačným trénerom Tiborom Figeiom, ktorý bude ale aj súťažiť (kategória DAN, čierne pásy – 18-39 roční). Týchto Majstrovstiev sa zúčastnia aj ďalší Rimaskosoboťania Ladislav Laššák (kategória nad 40 rokov), Tomáš Kuvik a Lukáš Kurek (obidvaja kategória 12-13 roční) a Maximilian Martinčko z Košíc (kategória 14 roční).

Majstrovstiev Európy by sa malo zúčastniť 17 krajín a 250 pretekárov. Otvorené budú kategórie detí (12-13r.,14r., juniori a seniori ženy a muži). Takisto sa súťaží aj v súborných cvičeniach (kihon dosa) a tímovej súťaži (datotsu). V sobotu súťažia deti, veteráni (nad 40r.), súborné cvičenia (kihon dosa) individuálne a v tímoch. V nedeľu sú na programe dospelí 18-39r. kat. DAN - čierne pásy, tímové súťaže a súťaže o absolútnych šampiónov jednotlivých kategórií tzv. Grandšampiónov.

Podľa slov reprezentačného trénera Tibora Figeiho sú chanbaristi pripravení, zúčastnili sa tohto roku 2 súťaží, ktoré im ukázali, na čom treba ešte popracovať. Doladili detaily a tešia sa na samotné Majstrovstvá Európy.

„Ja osobne by som chcel poďakovať našej asociácii Sachan, môjmu trénerovi Borisovi Lieskovskému, domovskému klubu Falcon, môjmu asistentovi Lacovi Laššákovi za celoročnú pomoc pri deťoch, pravdaže mestu Rimavská Sobota, našim sponzorom, bez ktorých by sme sa na tieto Majstrovstvá nedostali, keďže je to dosť finančne náročné. Ďalej rodičom, ktorí budú naše deti aj doprevádzať a v neposlednom rade trénerovi Marianovi Kuvikovi spolu s Kristianom Borzym, ktorí mi pomáhajú v mojej príprave už druhý rok, aby som zvládol prechod k čiernym pásom a vďaka ktorým som sa vedel tak kvalitne pripraviť,“ povedal Figei.

Prvýkrát sa slovenskí reprezentanti zúčastnili Majstrovstiev Európy v roku 2015 (Boris Lieskovský). Tohto roku to už budú pre nich 5 kontinentálne Majstrovstvá (ak do toho rátame aj Európske Hry v roku 2018 v Holandsku). Doteraz z nich priniesli slovenskí chanbaristi spolu 20 medailí (z toho 3 zlaté). Tibor Figei v roku 2016 (kat. dospelí 18-39, nižšie pásy), Laura Dávidová v rok 2017 (deti 12-14r.) a Martin Musl (veteráni nad 40r.) tiež z roku 2017.

Chanbaru priniesol na Slovensko Boris Lieskovský v roku 2014, ktorý bol 4 roky aj reprezentačným trénerom Sachan. Boris patrí nielen medzi historicky najúspešnejších chanbaristov, ale najmä taekwondistov v histórii Slovenska.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Tibor Figei


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross