Slovenskí hokejisti uchmatli favorizovanej Kanade bod, rozhodlo sa až v nájazdoch

15. mája 2023 | | | |  |
Zdroj: IIHF.com

RIGA – Slovenskí hokejisti nastúpili na tretí duel na majstrovstvách sveta v lotyšskej Rige. Ich súperom bola Kanada, s ktorou dotiahli zápas až do samostatných nájazdov. Slováci prehrali 1:2 po samostatných nájazdoch.

Prvá tretina bola v úvode v réžii Kanady. Tí si vybojovali aj presilovú hru 5 na 3, no využiť sa im ju nepodarilo. Krátko po nej však vsietili úvodný gól duelu. V 8. minúte sa presadil Neighbours. Následne sa hra vyrovnala a šance si vybojovali aj slovenskí hokejisti. V 17. minúte mali hokejisti Slovenska tiež presilovú hru a dokázali využiť po krásnej kombinácii Hrivíka s Cehlárikom.

Úvod druhej tretiny bol v réžii Slovenska. Hokejisti si vybojovali presilovú hru a aj plno príležitostí. V polovici zápasu došlo k ďalšej presilovke o dvoch hráčov pre Kanadu, no slovenskí hráči sa ubránili a gól neinkasovali. Kanaďania po presilovke nabrali veľa síl a chceli. V 33. minúte prišlo k mimoriadne dôležitému zákroku brankára Samuela Hlavaja, ktorý zachytil brejk kanadských útočníkov.

Druhá polovica prostrednej tretiny patrila jednoznačne Kanade. Zo slovenského obranného pásma sa dostali len vlastnými chybami. Pred koncom tretiny došlo k nešťastnej udalosti – aktívneho útočníka Libora Hudáčka poslal rozhodca do konca zápasu do šatne a Kanaďania mali 5-minútovú presilovku. Slováci v nej prežívali hektické momenty, no prostredná tretina sa skončila výsledkom 1:1.

Na začiatku tretej tretiny pokračovala kanadská presilovka, no Slováci ju zvládli a gól neinkasovali. Po zvládnutom tlaku došlo k presilovej hre Slovenska, no tá im ale nevyšla. Slováci boj o tri body nevzdávali a tvorili si niekoľko solídnych príležitostí. Gól však nepadol ani v tretej tretine a zápas šiel do predĺženia.

V predĺžení prišlo vylúčenie na slovenskej strane a Kanaďania hrali štyria na troch. Slovenskí obrancovia sa bránili, ako len vedeli a gól nedostali. Zápas šiel teda až do samostatných nájazdov.

Hneď v prvom nájazde sa presadil Richard Pánik a Kanaďan zaváhal. V tretej sérii vyrovnal Kanaďan Glass na 1:1. Na 2:1 pre Slovákov dal gól Chromiak krásnym blafákom. V poslednom nájazde však vyrovnal na 2:2 Carcone. Kanaďan Quinn bol mužom, ktorý rozhodol o výhre pre Kanadu až v ôsmej sérii nájazdov.