No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Slovensko čaká lockdown, obchody zatvoria tri dni pred Vianocami

9. decembra 2020 | |  | 
Zdroj: NCZI

Premiér Igor Matovič, hlavný hygienik Ján Mikas a ministri informovali o sprísnených opatreniach. Týkajú sa napríklad obchodov, testovania vo firmách i začiatku školských prázdnin. Cestovanie obmedzené nebude.

Situácia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu sa na Slovensku zhoršuje, a preto Ústredný krízový štáb rozhodol o znížení mobility pomocou lockdownu. O nových opatreniach rokovala aj  vláda, ktorá ich dnes oznámila verejnosti.

Jedným z opatrení je zatvorenie terás reštaurácií. Ako informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, terasy budú musieť zatvoriť už od tohto piatku – 11. decembra. Naďalej však budú môcť baliť jedlo pre zákazníkov do obalov.

Článok pokračuje pod reklamouOd pondelka 14. decembra budú sprísnené aj podmienky prevádzky hotelov, vlekov a lanoviek. Od návštevníkov či lyžiarov budú vyžadovať negatívny test na koronavírus nie starší ako 72 hodín. Lyžiarske strediská aj ďalšie prevádzky budú môcť byť otvorené.

Od 21. decembra budú mať žiaci prázdniny. Od tohto dňa budú zatvorené aj obchody, okrem tých nevyhnutných pre zabezpečenie základných potrieb. Takýto stav bude platiť po dobu minimálne troch týždňov v každom okrese.

Od 28. decembra bude vykonané vo firmách, ktoré majú viac ako 500 zamestnancov, pravidelné testovanie na prítomnosť ochorenia Covid-19.

Ako povedal premiér Igor Matovič, opatrenia sa budú uvoľňovať až vtedy, keď sa situácia dostane pod kontrolu, a to aj v nemocniciach. Uvoľňovanie však nastane po okresoch podľa situácie v danom regióne, nie celoplošne.

Podľa nových informácií nebude počas blížiacich sa sviatkov obmedzená mobilita. Hlavný hygienik však apeluje na ľudí, aby cestovali čo najmenej. Počas Vianoc budú veriacim sprístupnené aj kostoly, platia pre nich rovnaké pravidlá ako doteraz. Podmienky fungovania sa nemenia ani pre fitnesscentrá a kiná.

„Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 2 564 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 3 077 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 19,31 % z 13 277 pozitívne ukončených RT-PCR vyšetrení a 6,86 % z 44 837 antigénnych testov za včerajší deň,“ uviedlo dnes ministerstvo zdravotníctva. Podľa NCZI bolo v okrese Rimavská Sobota najnovšie potvrdených 24 prípadov ochorenia Covid-19.

„V nemocniciach je hospitalizovaných 2 083 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 862 ľudí. Na JIS je 139 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 131 osôb. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 38 prípadov. Celkový počet je 1 084,“ zosumarizoval rezort zdravotníctva.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross