Slovensko odštartovalo MS výborným výkonom, na výhru to však nestačilo

12. mája 2023 | | | |  |
Zdroj: IIHF.com

RIGA - Slovenská hokejová reprezentácia nastúpila v prvom zápase majstrovstiev sveta (12. mája) proti susednému štátu, Česku. V úvode MS prehrali Slováci výsledkom 2:3.

Oba tímy od úvodu zápasu boli veľmi aktívne. Už v 5. minúte sa Slováci ujali vedenia 1:0 po góle Martina Chromiaka v presilovej hre. Česi ale vyrovnali do dvoch minút zásluhou kapitána Červenku. V 11. minúte sa Slovensko ale znovu ujalo vedenia gólom z hokejky Mislava Rosandiča. V 14. minúte ale prišlo opäť schladenie gólom Čecha Sedláka v ich oslabení.

V 19. minúte ale došlo k nešťastnému momentu na slovenskej strane. Autor druhého gólu Rosandič sa zrazil s Černochom a rozhodcovia to posúdili ako faul kolenom, za čo dostal slovenský obranca trest päť minút a do konca zápasu. Hneď po oslabení v českej presilovke sa súper rozmiestnil v obrannom pásme Slovákov a podarilo sa im otočiť stav na 3:2 po teči Sedláka.

Úvod druhej tretiny patril jednoznačne Česku, aj preto, že dohrávali 5-minútovú presilovku z prvej tretiny. Po nej však ostali v slovenskom obrannom pásme a zatláčali hráčov niekoľko minút. Odľahčenie prišlo v 8. minúte, keď Slováci získali presilovú hru, ktorú sa im ale nepodarilo využiť. V nasledujúcich minútach sa hralo z jednej strany na druhú a oba tímy si vypracovali niekoľko príležitostí.

V poslednej, tretej tretine, začali opäť Česi aktívnejšie a tlačili Slovákov v ich obrannom pásme. S pukom sa dostávali von len vtedy, keď ho vyhodili. Na puku sa striedali oba tímy, ktoré si dokázali vypracovať niekoľko pekných príležitostí.

V 52. minúte prišlo k vylúčeniu na slovenskej strane, keď na trestnú lavicu išiel Libor Hudáček. Česi hrali celé dve minúty v ich útočnom pásme, no gól nedali. V závere sa Slováci pokúsili odvolať brankára, no gól v hre šiestich proti piatim nedali.

Prvé body si tak do tabuľky pripísali Česi po výhre 3:2 nad Slovenskom. V súboji, ktorý sa hral v skupine A medzi domácim Fínskom a USA, sa viac darilo zámorskému tímu, keď vyhral 4:1.