Slovenskí hokejisti podľahli USA. So šampionátom sa lúčia zo štvrťfinále

Slovenskí hokejisti. foto: Reprofoto RTVS

Slovenskí hokejisti prehrali vo štvrťfinálovom zápase proti USA (3. 6.). Zverenci Craiga Ramsayho podľahli Američanom 1:6, čím ukončili svoju púť na svetovom šampionáte.

Mladý tím Slovenska sa do play-off prebojoval zo 4. miesta A skupiny s bilanciou 4 výhry a 3 prehry. USA aj bez veľkých hviezd NHL ovládli B skupinu a so 6 výhrami a 1 porážkou vykročili do vyraďovacej fázy z 1. miesta.

Zámorskí hráči tvrdili muziku od úvodu stretnutia a skúšali pozornosť brankára Húsku. V 3. min. prišlo Slovensko o Grmana a Lantošiho, ktorí si 2 minúty posedeli na trestnej lavici. USA však početnú prevahu nevyužili. Diváci sa prvého gólu dočkali v 14. min., keď Boyles nedal Húskovi šancu – 1:0.

Článok pokračuje pod reklamou.

O 2 min. neskôr sa zásluhou Blackwella skóre zmenilo na 2:0. V nasledujúcich minútach sa objavili šance na oboch stranách, no gól padol až pol minúty pred koncom 1. tretiny. Žiaľ, puk opäť skončil v slovenskej bráne – 3:0.

Po prestávke mohli Slováci využiť presilovku, keď si Jones posedel 2 minúty za hákovanie, no stav sa nezmenil. Naši reprezentanti ohrozovali americkú bránu, ale pokusy Gernáta, Romana či Rosandiča neboli gólové. Až v 33. min. poslal Cehlárik puk pod hornú tyč a skorigoval na 3:1.

Nádeje na ďalšie zníženie zmaril Blackwell, keď v 37. min. skóroval do prázdnej brány. Slovensko tak do poslednej tretiny vykorčuľovalo s trojgólovým mankom 4:1.

Zo zápasu USA - Slovensko. foto: Reprofoto RTVS

Naši začali posledné dejstvo aktívne a odhodlane, súperov zatlačili pred ich bránku. Z gólu sa však opäť radovali Američania, keď v 46. min. Chmelevski zvýšil na 5:1. Slovensko malo následne výhodu dvojminútovej presilovej hry, no ostala nevyužitá. Blízko ku gólu bol Pospíšil, ale trafil len konštrukciu.

V záverečných minútach prišli oba tímy po vzájomnom o jedného hráča. Po návrate Moora a Jánošíka na ľad sa USA poslednýkrát dostali k slovu, keď stav zápasu uzavreli na 6:1 gólom Garlanda.

Do sobotného semifinále tak postúpili USA. Slovensko to dotiahlo do štvrťfinále, kam sa prebojovalo po dlhých 8 rokoch.

USA - Slovensko 6:1

Góly a asistencie: 14. B. Boyle, 16. Blackwell (Robinson), 20. Garland, 37. Blackwell (Robinson, Labanc), 46. Chmelevski (Wolanin, B. Boyle), 59. Garland (Wolanin, T. Moore) – 33. Cehlárik (Lantoši). Rozhodca: Schrader, Tscherrig – Merten, Obwegeser. Bez divákov

USA: Petersen (Oettinger) – Roy (A), Wolanin, Tennyson, Z. Jones, Mackey, Hellickson, Ch. Wideman – T. Moore, Robertson, Garland – Donato, Drury, Tage Thompson – Beniers, Blackwell, Labanc – Rooney, Chmelevski, Robinson – B. Boyle.

Slovensko: Húska (J. Hudáček) – Kňažko, Gernát, Nemec, Rosandič, Jánošík, Grman, Bučko, Ďaloga – Lantoši, Hrivík, Cehlárik – Krištof, Slafkovský, Studenič – Kelemen, Miloš Roman, Pospíšil – Buc, Sukeľ, Liška