Slovensko v zápase so Švajčiarmi utŕžilo debakel

Slovenská hokejová reprezentácia zaznamenala prvú prehru na šampionáte v Lotyšsku. Mužstvo vedené trénerom Craigom Ramsaym podľahlo vo štvrtok (27. 5.) Švajčiarsku vysoko 1:8.

Od úvodu 1. dejstva sa mužstvá oťukávali. Na oboch stranách sa objavilo niekoľko šancí. V 7. min. sa Slováci mohli chytať za hlavu, keď pre Pospíšilov zákrok museli hrať päťminútovú „oslabovku“. Pospíšil za tvrdé narazenie Ambühla na mantinel v zápase skončil. Hoci Švajčiari mali početnú prevahu, do šancí sa dostalo Slovensko. Gernát či Sukeľ však ponúknutú šancu nevyužili. Krátko na to sa už ale Švajčiari radovali z gólu na 1:0, autorom bol Diaz. Necelú minútu pred koncom prvej tretiny išiel na trestnú lavicu Holešinský a Ramsayho mužstvo začalo 2. dejstvo v oslabení.

Početná prevaha sa hneď v 21. min. premenila v druhý gól v slovenskej sieti a aby toho nebolo málo, o pár sekúnd neskôr sa na dvojminútový oddych porúčal Kelemen. Švajčiari však presilovku nehrali, keďže za filmovanie si na trestnú lavicu sadol aj Andrighetto. Slovenskí fanúšikovia mali v 26. min. hlavy v smútku, keď sa po Loeffeovilovej prudkej strele zmenil stav na 3:0. Ďalšie minúty priniesli vylúčenia na oboch stranách, nepremenené gólové príležitosti, ale aj štvrtý gól Švajčiarska. Naši tak do kabín odišli za stavu 4:0 a do poslednej tretiny vykorčuľovali o jedného hráča menej.

Trápenie našej reprezentácie pokračovalo aj v 3. tretine, keď v 41. min. Švajčiarsko opäť využilo presilovku a zvýšilo na 5:0. Neprešli ani 4 minúty a skóre sa zmenilo na 6:0. Slovensko vzápätí prvýkrát prekonalo brankára Berru, keď Krištof upravil na 6:1. Následne bol v dobrej šanci Sukeľ, ale trafil iba žrď. V 52. minúte Švajčiarsko po druhýkrát hralo päťminútovú presilovku, o pár sekúnd neskôr Hofmann zvýšil na 7:1 a krátko na to Loeffel uzavrel skóre zápasu na 8:1.

Najbližšie si Slovensko zahrá v sobotu 29. mája, kedy sa od 19.15 hod. na ľade postaví Dánsku.

Švajčiarsko - Slovensko 8:1 (1:0, 3:0, 4:1)

Góly: 10. Díaz (Hofmann, Andrighetto), 21. Andrighetto (Díaz, Hofmann), 26. Loeffel (Scherwey, Bertschy), 37. Hofmann (Corvi, Loeffel), 41. Meier (Alatalo, Kurashev), 45. Kurashev (Untersander, Ambühl), 53. Hofmann (Ambühl, Andrighetto), 55. Loeffel (Moser, Bertschy) - 46. Krištof (Cehlárik).

Vylúčení: 4:5 na 2 min. Navyše: Pospíšil 5+DKZ za napadnutie, Rosandič (obaja SR) 5+DKZ za odpľutie. Presilovky: 5:0. Oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Fraňo (ČR), Gouin (Kan.) - Constantineau (Fr.), Oliver (USA). Bez divákov.

Švajčiarsko: Berra - Geisser, Díaz, Moser, Untersander, Siegenthaler, Loeffel, Alatalo - Corvi, Simion, Hofmann - Kurashev, Hischier, Ambühl - Andrighetto, Vermin, Meier - Bertschy, Herzog, Scherwey – Mottet.

Slovensko: J. Hudáček - Gernát, Rosandič, Nemec, Ďaloga, Kňažko, Jánošík, Gachulinec, Ivan - Cehlárik, Hrivík, Lantoši - Holešinský, Krištof, Pospíšil - Studenič, Roman, Kelemen - Skalický, M. Sukeľ, Liška.