No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sme najhorší na Slovensku. Len 7 percent obcí hrá v okrese súťažne futbal

24. apríla 2022 | | |  | 

OKRES RIMAVSKÁ SOBOTA - Okres Rimavská Sobota nevedie len rebríček miery nezamestnanosti, ale aj rebríček obcí, v ktorých sa nehrá súťažne futbal.

Ako uviedol Kristián Václav v skupine Dedinský futbal na Facebooku, žiadny z okresov Slovenska, nie je na tom z pohľadu aktívneho futbalu v obciach horšie ako okres Rimavská Sobota. "Rimavskosobotského okresu má aktívne mužstvo dospelých 8 obcí vrátane troch miest (7%). Zo zvyšných 99 obcí mužstvo dospelých postupne zaniklo v 53 obciach a v 46 obciach sa futbal súťažne nehral. Za posledné 3 roky skončil futbal v 3 obciach, z toho jednu tvoril vyše 3-tisícový Klenovec," uviedol.

Článok pokračuje pod reklamou


Možným dôvodom, prečo je v okrese veľký podiel obcí, ktoré súťažne futbal nehrajú, je fakt, že sa tú nachádza 33 dedín, ktoré majú menej ako 200 obyvateľov. "O mimoriadne zlej situácii v okrese napovedajú aj oblastné súťaže kategórie dospelých hrané pod hlavičkou ObFZ Rimavská Sobota, kde je v jedinej súťaži - VI. lige - celkovo 5 mužstiev, z toho 2 z okresu Rimavská Sobota a 3 z okresu Revúca," dodal Václav.

Zdroj: FB Dedinský futbal/Kristián Václav

Futbal sa hrá súťažne teda len v 8 obciach - Rimavská Sobota, Hnúšťa, Tisovec, Veľký Blh, Kráľ, Ožďany, Hajnáčka a Jesenské. V spojenej VI. lige sú ešte tímy z Lubeníka, Jelšavy a Sirku.

Ako pre Rimava.sk povedal predseda ObFZ Marian Petrok, na túto mapu je smutný pohľad. "Ja, ako dieťa si pamätám veľa klubov, ktoré boli aktívne a rád som chodil na ich zápasy. Žiaľ, je to výsledok viacerých faktorov, ktoré niekedy nevieme ovplyvniť. Najdôležitejším je zrejme demografický vývoj a vyľudňovanie nášho regiónu. Dospelí odchádzajú za prácou do zahraničia alebo do veľkých miest na západnom Slovensku. V poslednom období je problém aj na stredných školách. Myslím si , že nevieme konkurovať školám v okolí Banskej Bystrice, Košíc a neďalekého Maďarska. Veľa mladých futbalistov odchádza práve týmto smerom," povedal nám.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako ďalej doplnil, je rád, že sa stále držia futbalové bašty, ako napríklad Rimavská Sobota, Jesenské, Hnúšťa, Tisovec a Hajnáčka. "Za posledné roky sme urobili niekoľko krokov na podporu mládežníckeho futbalu a uvidíme, aké ovocie nám čas prinesie. Končia nám kluby, kde sa prestalo pracovať úplne s mládežou. Hľadáme rôzne možnosti naštartovanie niekoľkých klubov, no bez zanietených ľudí a podpory samosprávy to pôjde len veľmi ťažko," dodal.

V závere povedal, že situácia je ťažká, no zväz bude robiť všetko preto, aby sa situácia stabilizovala a neskôr zlepšovala. "Z takých futbalových stálic, čo mne chýbajú, sú to určite kluby obce Rimavská Seč, Klenovec, Rimavské Janovce, Hodejov, Veľké Teriakovce, Bátka, Bakta, Gemerský Jablonec, Nová Bašta, Klenovec, Radnovce, Rimavská Píla," uzavrel Petrok.


NENECAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross