No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sobotský Jazztival pokračuje so slovenskou jazzovou legendou, Petrom Lipom

V piatok, 7. septembra, bude v Rimavskej Sobote jazzový sviatok. V tento deň k nám zavíta najvýznamnejšia osobnosť slovenskej jazzovej scény Peter Lipa s kapelou. Muzikanti v zostave: Peter Lipa / spev, Peter Lipa ml. / klávesy, Michal Fedor / bicie, Rado Tariška / saxofón a Michal Šimko / basová gitara, rozozvučia Nádvorie Čierneho orla o 20:00 hod. Koncert je súčasťou Sobotského Jazztivalu. Vstupné: 12eur, predaj vstupeniek v MsKS, TIC a na mieste.

Hudba Petra Lipu vychádza zo spojenia jazzu a blues. Využíva výhodu spevákov, ktorí okrem hudobného materiálu, teda tónov, harmónie a rytmu, môžu publikum osloviť aj textom. Ako prvý spevák na Slovensku uplatňuje v jazzovej hudbe Slovenčinu. Jeho rozpätie siaha od klasických jazzových štandardov a dixielandu cez latinskoamerický jazz, jazzový šansón a spirituál až po funky a rock. Netají ovplyvnenie spevákmi ako Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. Je spontánne improvizačným typom speváka.

Lipa zaspieva aj Lasicu
Peter Lipa – najvýznamnejšia osobnosť slovenského jazzu, spevák, skladateľ, organizátor, moderátor, manažér jazzového diania, dlhoročný dramaturg a promotér popredného európskeho festivalu Bratislavské jazzové dni. V ankete časopisu Medzinárodnej jazzovej federácie Jazz Forum sa už v 80. rokoch pravidelne umiestňoval medzi najlepšími európskymi jazzovými spevákmi. V máji tohto roka oslávil svoje 75. životné jubileum. A hoci jeho poslucháčov zaujali všetky jeho albumy, veľký úspech zaznamenal aj album Lipa spieva Lasicu (2005), ktorý získal štyroch Aurelov.

Sobotský Jazztival uzavrie 13. septembra koncert originálnej 9 člennej skupiny Ľudové Mladistvá, ktorá spája prvky folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby. Fúzia zdanlivo nesúrodých prvkov je v aranžmánoch skladateľa, klaviristu a zakladateľa projektu Martina Majla Štefánika ojedinelá. Skladby svojím jedinečným rukopisom prinášajú invenčný prístup k spracovaniu ľudových piesní.

Sobotský Jazztival realizujeme v spolupráci so SOŠOS, mediálnymi partnermi, s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, firmy Automax, Teatro, RSnet, HR 2008 Consulting s.r.o., Jána Jurkemika ml. a iných miestnych podnikateľov.

Zdroj: MsKS Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross