No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sobotský Jazztival privíta už dnes známu maďarskú kapelu DJABE. Koncert bude napokon v Dome kultúry !

Hudobná lahôdka v podaní renomovanej maďarskej skupiny DJABE poteší všetkých milovníkov kvalitnej hudby v Rimavskej Sobote. V rámci Sobotského Jazztivalu vystúpi v piatok, 20. júla o 20:00 hod. na nádvorí Čierneho orla * vzhľadom na počasie v Dome kultúry. Kapela je vďaka svojej hudobnej originalite a virtuozite členov častým hosťom najlepších svetových jazzových festivalov. Djabe hrá fusionom šmrncnutý smooth jazz s prvkami world music a maďarského folklóru. Koncertovali vo vyše 40-tich krajinách na troch kontinentoch. Vstupné: 9€, predaj vstupeniek v MsKS, TIC a na mieste.

Kapela z Budapešti sa na pódiu Sobotského Jazztivalu prestaví v zložení: Péter Kaszás / bicie, Tamás Barabás / kontrabas, Attila Égerházi / gitara, Áron Koós-Hutás / trúbka, János Nagy / klávesy.

Djabe má na konte sedemnásť albumov, z toho dva so Steveom Hackettom, bývalým členom Genesis. Najvýraznejším skladateľom skupiny je basgitarista Tamás Barabás. Ten bol pred Djabe členom známej maďarskej jazzovej skupiny Tea. Druhým výrazným členom Djabe je gitarista Attila Égerházi, predtým kapelník skupiny Novus Jam.

Slovo Djabe znamená v jazyku afrických Ašantov sloboda. Nehladiac na to, či vás táto hudba oslobodí alebo nie, jedna vec je zaručená: tento mix štýlov vás unesie zo Strednej Európy a prevedie cez rôzne územia kultúrnych štýlov a vplyvov.

V rámci Sobotského Jazztivalu do Rimavskej Soboty prinesú v sobotu, 4. augusta o 20:00 hod. kontrastnú zmes rockovej víly a folkového kráľa Eniesa a Nany Hudák. On je talentovaný a hudbe absolútne odovzdaný folker. Ona ako jedna z mála slovenských speváčok dokáže skĺbiť jednoznačný autorský rukopis s veľkým rozsahom hlasu a napojením na svoju bielu akustickú gitaru. Ich piesne Vás prevedú cez ticho hluku, cez slovenčinu do angličtiny, cez spev vtákov po hlas veľrýb i stromov a lúk.

Na jedinečné prepojenie medzi cimbalom, husľami a pop-rockovým štýlom sa môžeme tešiť v piatok, 17. augusta o 20.00 hod. Na nádvorí Čierneho orla privítame skupinu Cimbal Brothers, ktorej repertoár tvoria najznámejšie pop-rockové piesne rôznych zahraničných aj domácich interpretov, ale aj Oscarom ocenené filmové soundtracky, universal world music či skladby z klasickej hudby a to všetko v modernom štýle, ktorý ich charakterizuje.

Unikátne saxofónové kvarteto, ktoré sa špecializuje najmä na autentickú interpretáciu hudobného žánru ragtime Saxophone Syncopators zavíta do Rimavskej Soboty v piatok, 24. augusta. Hrajú najstarší ragtime a hot jazz z rokov 1912 – 1920 v aranžmánoch pre štyri saxofóny. Na dosiahnutie čo najvernejšieho zvuku používajú originálne dobové nástroje z 20. rokov minulého storočia.

V piatok, 7. septembra, bude v Rimavskej Sobote jazzový sviatok. V tento deň k nám zavíta najvýznamnejšia osobnosť slovenskej jazzovej scény Peter Lipa s kapelou. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues. Využíva výhodu spevákov, ktorí okrem hudobného materiálu, teda tónov, harmónie a rytmu, môžu publikum osloviť aj textom. Ako prvý spevák na Slovensku uplatňuje v jazzovej hudbe Slovenčinu. V jeho repertoári nájdeme tradicionály, štandardy z oblasti swingu a moderného jazzu.

Sobotský Jazztival uzavrie koncert originálnej 9 člennej skupiny Ľudové Mladistvá, ktorá spája prvky folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby. Fúzia zdanlivo nesúrodých prvkov je v aranžmánoch skladateľa, klaviristu a zakladateľa projektu Martina Majla Štefánika ojedinelá. Skladby svojím jedinečným rukopisom prinášajú invenčný prístup k spracovaniu ľudových piesní.

Tieto všetky koncerty spolu vytvárajú ponuku hudobnej žánrovej pestrosti pod názvom Sobotský Jazztival, ktorý prináša Mestské kultúrne stredisko do nášho mesta po prvýkrát.

Festival sa uskutočňuje v spolupráci so SOŠOS, mediálnymi partnermi, s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, firmy Automax, Teatro, HR 2008 Consulting s.r.o., Jána Jurkemika ml. a iných miestnych podnikateľov.

  • aktualizované v piatok, 20. júla, o 14:20 hod. 

Zdroj: MsKS


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross