No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sonografické pracovisko v Poltári končí, mesto hľadá náhradu

Foto ilustračné. Zdroj: mesto Poltár/Július Imrovič

POLTÁR – Mestu Poltár bola doručená výpoveď nájomnej zmluvy zdravotníckeho zariadenia SOMATO s.r.o., ktoré ponúka diagnostické služby nielen v Poltári. Výpoveď nájomnej zmluvy samospráva dostala 27. decembra 2023 a jej výpovedná lehota uplynie 31. marca 2024.

Spoločnosť ako dôvody výpovede uviedla personálne zmeny vo firme a tiež, že pracovisko sonografie nedokáže naďalej prevádzkovať. Ako pre Rimava.sk priblížil primátor mesta Peter Sitor, mesto v súčasnosti za toto zdravotnícke zariadenie hľadá náhradu.

"So zastupujúcim konateľom zdravotníckeho zariadenia SOMATO s.r.o. Petrom Brunčákom, prebehli rokovania. Nateraz sa mestu podarilo s konateľom vyjednať zachovanie röntgenu. Za sonografiu hľadáme aj naďalej náhradu. Mesto malo záujem nájomcovi zmluvu predĺžiť, vzhľadom na to, že ide o personálny problém daného zdravotníckeho zariadenia, sa to jednoducho nedá. Samospráva nemá kompetencie zasahovať do rozhodnutia súkromných alebo štátnych zdravotníckych zariadení. Situácia v zdravotníctve je žiaľ taká, aká je. Lekárov je málo, prípadne sú maximálne vyťažení a preto nedokážu personálne pokryť dostatočne každú oblasť, ako by bolo vhodné, či ako by sme si všetci želali,“ povedal primátor s tým, že sa snažia rokovať aj s potenciálnymi lekármi, ktorí by voľné miesto v poliklinike mohli obsadiť.

Článok pokračuje pod reklamou


"Táto služba pre občanov je jedna z hlavných priorít mesta, no nie je to len o nás. Verím, že sa nám nakoniec podarí nájsť plnohodnotnú náhradu. Ako primátor mesta som sa už viackrát verejne vyjadril, že lekári sú na poliklinike v Poltári vítaní všetkými desiatimi. Mesto doposiaľ vždy predĺžilo každú nájomnú zmluvu lekárom v poliklinike,“ doplnil.

Zmluva mesta so spoločnosťou SOMATO s.r.o. bola uzavretá v roku 2013. V minulosti, presnejšie v roku 2019, už v poliklinike skončila kardiologická ambulancia a v rovnakom roku svoje pôsobenie ukončila aj Magni, s.r.o., urologická ambulancia.

"Verím, že nájdeme riešenie dobré pre všetkých občanov a pacientov, a minulosť, keď z Poltára odchádzali lekári, sa nebude viac opakovať. Mesto má snahu a stále rokuje s lekármi, ktorí by mohli prísť do polikliniky. Je pre nás maximálne dôležité, aby zostala v meste zachovaná zdravotná starostlivosť v čo najväčšom rozsahu. O výsledku rokovaní budeme včas verejnosť informovať,“ vyjadril sa primátor.

Poltárska poliklinika doposiaľ poskytuje služby ortopédie, neurológie, internej ambulancie, röntgenového pracoviska, endokrinológie, chirurgie, pediatrie, psychiatrickej ambulancie, zubného lekára, gynekológa či praktických lekárov pre dospelých a pohotovostnej služby. „Tak, ako iné, predovšetkým menšie mestá na Slovensku, aj nás trápi spomínaný nedostatok lekárov a situácia v slovenskom zdravotníctve,“ dodal na záver Sitor.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross