No active "ca-sidebar-197687" sidebar

SOŠTAP sa môže pochváliť najmodernejšou technikou, financovali ju cez akčný plán

Stredná odborná škola technická a agropotravinárska v Rimavskej Sobote sa môže pochváliť najmodernejšou poľnohospodárskou technikou. Financie na nákup tejto techniky i rôznych pomôcok vo výške 201 tis. eur škola získala prostredníctvom projektu v rámci akčného plánu pre okres Rimavská Sobota. Žiaci študijného odboru agromechatronik si tak môžu rozširovať svoje vedomosti, ktoré budú zodpovedať aktuálnym trendom na pracovnom trhu.

Podľa Andreja Borosa, riaditeľa n.o. Cerogema bola škola v tomto projekte veľmi aktívna. Okrem toho však oblasť poľnohospodárstva podporili aj kvôli samotnému odboru, ktorý sa vyučuje len na troch stredných školách na Slovensku. „Pri tomto projekte je rovnako zaujímavé, že požiadavka samotného odboru vyšla od zamestnávateľov. To znamená, že zamestnávatelia vedia garantovať študentom, ktorí skončia tento odbor, prácu,“ ozrejmil Boros a dodal, že tento úspešný projekt bude motiváciou aj pre ostatné školy. Financie z príspevku škola využila nielen na nákup poľnohospodárskej techniky, ale aj na stavebnú úpravu dielní, kde upravili hangár a zrekonštruovali sociálne zariadenia.

Slávnostného odovzdávania poľnohospodárskej techniky sa zúčastnil aj predseda BBSK Ján Lunter. Ako povedal, časy sa menia a na tie musí reagovať samotná škola. „Školu musíme dostať na takú úroveň, aby dokázala pripraviť žiakov do praxe a korešpondovala i s praxou ponúkaných firiem,“ poznamenal predseda Lunter.

Žiaci študijného odboru agromechatronik budú nové vedomosti i zručnosti získavať na novom modernom traktore značky Fendt 311. Ako povedal riaditeľ SOŠTAP Karol Kisantal, okrem toho z úspešného projektu cez akčný plán nakúpili kultivátor, štvorradličný otočný pluh, jednu kosačku a šesť modulov, ktoré slúžia na imitáciu sejačiek, rozmetadiel iných zariadení za traktorom. Podľa jeho slov sa im dávny sen stal skutočnosťou. „Vyučovať o najmodernejšej technike si neviem predstaviť z časopisov alebo internetu. Snívali sme o tom, že raz budeme mať tú najmodernejšiu techniku a teraz je to skutočnosťou,“ podotkol.

Podľa riaditeľa však žiaci študijného odboru agromechatronik nezískajú vedomosti len o to, ako obsluhovať moderné poľnohospodárske stroje, ale budú vedieť poskytovať aj servisné služby ako i samotný predaj takejto techniky. Stredná odborná škola sa však zapojila aj do ďalšieho projektu, a to prostredníctvom IROP na zvyšovanie počtu žiakov na stredných odborných školách. „Ide o materiálno-technické vybavenie zvyšných odborov, ktoré vyučujeme na škole. Teda potravinárske, strojárske a elektrotechnické odbory,“ ozrejmil a doplnil, že finančný príspevok by mal byť vo výške 368 tis. eur.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross