No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Speleológ Hutka bude krstiť svoju knihu o jaskynnom potápaní v Muránskej planine

Foto: Archív D. H.

TISOVEC – Speleológ z Tisovca Dušan Hutka bude v piatok (7. júla) krstiť svoju knihu o histórii jaskynného potápania na Muránskej planine. Krst sa uskutoční na Mestskom úrade v Tisovci v obradnej sieti so začiatkom o 16:00.

"Jaskyniarstvo je nerozlučne späté s potápaním z toho dôvodu, že väčšina jaskýň, okrem toho, že ich vytvorila voda, je zatopených a tie sifóny treba prekonať. Najväčšie objavy na Muránskej planine sa uskutočnili pomocou potápačov," uviedol pre Rimava.sk Hutka s tým, že ide napríklad o jaskyne Teplica, Bobačka či Jazerná jaskyňa.

Článok pokračuje pod reklamou


Do knižky si hľadal materiály ohľadom potápania v jaskyniach. "Prvé skupiny vznikli už v roku 1951. Dal som dokopy objavy jaskýň, aj všetky ponory, ktoré s tým súvisia a zhrnul som to do knihy, ktorá na Slovensku ešte, myslím, nie je," spomenul autor.

Hutka je sám speleológ a tejto činnosti sa venuje už viac ako 20 rokov. "Podarilo sa mi objaviť už niekoľko desiatok jaskýň a medzi nimi aj niektoré, ktoré sú významné. Nie každá jaskyňa musí byť obrovská, no svojím významom môže preskočiť aj tie najväčšie a najkrajšie jaskyne," povedal.

Kniha bude pokropená vodou z jaskýň, ktoré už boli objavené. "Krstiť ju bude manželka po potápačovi Zbyžovi Nišponskom, Soňa Kámenová, manželka zakladateľa skupiny a manželka druhého predsedu Jarmila Kubínyová. Prizvali sme aj potápačov, pretože ich budeme oceňovať," uzavrel Hutka.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross