No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Športoví strelci spomínali na Štefana „Piťa“ Ácsa, historicky najúspešnejšieho strelca seniora

Sú ľudia a ľudia. Platí to aj v športe. Sú strelci a strelci. Štefan „Piťo“ Ács patril do skupiny strelcov, ktorí celý svoj život zasvätili tomuto športu. Jeho hlášky a príbehy boli legendárne, ako aj on sám. V mladosti sa venoval kulturistike (bol aj majster Slovenska), neskôr prišla láska k športovej streľbe. Je jediným medailistom z Majstrovstiev Európy a sveta vo svojej kategórii na Slovensku a historicky najúspešnejší strelec v kategórii Senior, nad 50 rokov. Patrila aj medzi bodyguardov, chránil aj celebrity svetového formátu, ako napríklad Sophiu Loren, v roku 2003 i Pápeža pri jeho návšteve v Rožňave. Skoro celý život prežil v krásnej oblasti Zbojská ako chatár. „Bol posledným bohémom medzi strelcami. Jeho rukou prešlo množstvo špičkových strelcov na Slovensku a inštruktorov z rôznych špeciálnych jednotiek. Môžeme teda povedať, že bol legendou slovenskej IPSC scény,“ povedal o ňom Tibor Figei, jeden z rimavskosobotských strelcov.

Pred dvomi rokmi ale „Piťo“ ako ho volali známi i kamaráti opustil tento svet po dlhej a ťažkej chorobe. Na jeho počesť sa strelecký klub Arsenal SC vo Veľkých Dravciach rozhodol pred pár dňami usporiadať „Memoriál Štefána Ácsa“. Ako ďalej Rimava.sk informoval Tibor Figei, uplynulú nedeľu prišlo približne 30 strelcov z celého Slovenska a Maďarska podporiť tento pretek a vzdať tak „Piťovi“ hold. Podľa Figeia na strelcov čakalo 4 parkúre (situácií), ktoré boli dynamické, statické, rôznorodé. Minimálny počet rán bol osemdesiat. „Na strelcov čakali okrem toho aj krásne ceny, medaily, občerstvenie ,všetko od výmyslu sveta a hlavne dobrá atmosféra,“ poznamenal.

Pretek začal zahájením, na ktorom sa zúčastnili aj Štefanova manželka Agáta Ácsová, ktorá sa poďakovala rimavskosobotskému klubu Arsenal SC a všetkým prítomným za zorganizovanie tohto preteku. Následne si „Piťa“ všetci športovci uctili minutou ticha kamaráta, trénera, športovca i skvelého človeka. Podľa Figeia si organizáciu podelili ostrieľaní borci Roman Schmidt (riaditeľ preteku) a Alexander „sobotský rýchlik“ Szabó (hlavný rozhodca). Na stavbe parkúrov sa podieľali aj ďalší Rimavskosoboťania a členovia Arsenal SC ako Peter Utrata, Rudo Utrata, Tomáš Agócs. Preteku sa zúčastnili aj medzinárodný rozhodcovia - Stanislav Grubiak, Zóltán Koós a Tibor Figei. Súťažilo sa v dvoch diviziách a to: v štandarde (štandardne upravené zbrane) a v open (špičkovo upravené zbrane), strieľalo sa aj pištolovo-karabínovými zbraňami. Členovia Arsenalu sa nenechali zahanbiť ani tentoraz, hoci súperenie nehralo v tento deň hlavnú úlohu. Na 1. mieste v divízii Open sa umiestnil Angel Angelov, ktorý prvýkrát zvíťazil nad „ostrieľaným sobotským rýchlikom“ Alexandrom Szabóom (1.miesto v kat. Senior) a na treťom mieste skončil Stanislav Gomboš. V štandarde skončil na peknom druhom mieste taktiež domáci Stanislav Grubiak (člen Arsenal SC). Medzi ženami sa umiestnila rovnako členka rimavskosobotského klubu Zuzana Bodková. „Víťazom veľmi obľúbeného rozstrelu sa stal Miroslav Ťažký z Brezna,“ doplnil Figei.

Po slávnostnom vyhodnotení odovzdali členovia Arsenalu Agáte Ácsovej spomienkovú medailu a diplom a prisľúbili pokračovať v tejto tradícii aj v nasledujúcich rokoch. „Štefan „Piťo“ Ács bol nielen legendou v športovej streľbe na Slovensku, ale aj skvelý kamarát, športovec, inštruktor, priekopník tohto športu a hlavne mentor, bez ktorého by nevyrástlo toľko špičkových a dobrých strelcov ani v našom regióne. Nesieme jeho rukopis a jeho myšlienky navždy ostanú v našich srdciach, poznamenali Alexander Szabó a Tibor Figei.

A aký bol Štefan „Piťo“ Ács? „Piťo precestoval celý svet, od Európy až po Áziu, bol niekoľkokrát účastníkom Majstrovstiev Európy i sveta, Svetového pohára, veľkých medzinárodných pretekov. Dodnes je jediným strelcom v kategórii nad 50 rokov, ktorý si vybojoval medailu na Majstrovstvách Európy aj sveta. V roku 2004 bol druhý na kontinentálnych majstrovstvách v Českej republike a rok na tok bol bronzový na Majstrovstvách sveta v Ekvádore. V roku 2006 pridal ešte jednu bronzovú medailu na Svetových hrách v Ázii a v roku 2007 bol štvrtý na Majstrovstvách Európy vo Francúzsku. Rok 2008 bol tiež veľmi plodný na úspechy. Piťo vyhral viacero medzinárodných pretekov a získal tak niekoľko „prezidentských medailí“, ktoré sa dajú vybojovať len na tých najväčších pretekoch. Viacero ocenení z týchto najväčších pretekov mohli vidieť strelci a všetci, čo prišli na tento memoriál aj osobne. Boli vystavené spolu aj s fotkami z rôznych pretekov, ktorých sa zúčastnil počas svojej kariéry. Jeho strelecká kariéra začal v roku 1991 v klubu Športovej polície, ale strieľať začal ešte skôr. Bol viac menej samoukom. Na veľa vecí prišiel sám, odskúšal si to na pretekoch a učil to potom ďalej. Preslávil sa aj ako inštruktor nielen u nás, ale aj v zahraničí. Bol členom IBSSA (medzinárodná bodyguard organizácia), kde pôsobil niekoľko rokov a získal množstvo ocenení, nielen ako Master Teacher (najvyšší stupeň inštruktora), ale aj ako športovec. Mal dar od boha. Legendárne sú jeho „sušenia“. Výraz pre suchý nácvik, ktorý je dôležitý nielen v streľbe, ale aj v iných športoch. Pomáha to z automatizovať pohyby, ktoré sa potom dostanú do svalovej pamäte a následne ich človek využije na súťažiach. Toto mal prepracované Piťo takmer do dokonalosti. Veľa strelcov radšej strieľa, vystrieľa niekoľko tisíc nábojov a poriadne ani nevie čo robí. Hlavne začínajúci strelci. Zabúdajú aké dôležité je sa venovať hlavne tomuto „sušeniu“ ako sa to nazýva hlavne v našom streleckom svete. Piťo vždy rád a ochotne každému poradil a snažil sa posunúť každého na ďalší level. Jednoducho taký bol. Snažil sa každému pomôcť,“ zaspomínal Tibor Figei.

Zdroj: Rimava.sk Foto: archív Tibor Figei


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross