No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Štát bude zisťovať hladinu protilátok voči COVID-19 z krvi nezaočkovaných. Aj v R. Sobote a Lučenci

RIMAVSKÁ SOBOTA/LUČENEC – Poznať skutočnú premorenosť obyvateľstva na COVID-19 chce štát prostredníctvom zisťovania hladiny protilátok v krvi nezaočkovaných ľudí. Informovala o tom televízia Markíza vo svojej spravodajskej relácii Televízne noviny.

Do príslušnej štúdie by malo byť zapojených necelých 5000 ľudí z ôsmich regiónov Slovenska. Z našich končín pôjde o Rimavskú Sobotu a Lučenec, z ďalších regiónov to bude Bratislava, Košice, Komárno, Považská Bystrica, Čadca a Kežmarok.

U nezaočkovaných budeme stanovovať z kvapky krvi z prsta hladinu protilátok proti vírusu SARS-CoV-2, čiže proti ochoreniu COVID-19. Okrem toho, že budeme brať krv z prsta, sa ešte každého opýtame krátkym dotazníkom základné epidemiologické údaje,“ vysvetlila pre Markízu epidemiologička a spolurealizátorka štúdie Alexandra Bražinová.

Článok pokračuje pod reklamou


Mnohí ľudia prekonali COVID-19 bez toho, aby o tom vedeli, keďže nemali prejavy choroby a nedali sa testovať. Týmto spôsobom chce teda štát zistiť skutočnú premorenosť a sľubuje si od nej tiež lepšie odhady toho, v akej lokalite hrozí vzostup epidémie a vznik nových ohnísk.

Štúdia by sa mohla spustiť už v októbri a účasť v nej bude anonymná. O jej realizovaní majú informovať samosprávy na svojich webových stránkach, prípadne prostredníctvom mestského rozhlasu či novín.

Foto: ilustračné, Pixabay.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross