No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Stovky študentov v okrese potrápili tieto témy zo slovenčiny, dnes je to cudzí jazyk

maturity-00Stredoškoláci majú za sebou písomné maturity zo slovenského jazyka a literatúry ako aj slovenského jazyka a slovenskej literatúry. V okrese Rimavská Sobota do lavíc k maturitným testom včera zasadlo niekoľko stoviek študentov. Ako Rimava.sk informovala Ivana Pichaničová zastupujúca riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM), v okrese bolo prihlásených 11 škôl. Maturanti v školách s vyučovacím jazykom slovenským písali test zo slovenčiny a slohové práce, vybrať si mohli zo štyroch tém:

- „Najjasnejšie pojmy sú často zatemňované zložitými úvahami.“ Cicero (Úvaha)
- To najkrajšie bolo v nej/v ňom ukryté… (Charakteristika osoby)
- Dnes som mal/mala rande so svojím mestom… (Rozprávanie)
- Jeden deň bez zlozvyku/zlozvykov! (Diskusný príspevok)

Žiaci zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským si mohli voliť jednu z týchto tém:

- Paralely v poviedkach Martina Kukučína a Kálmána Mikszátha (Výklad)
- Čo ma čaká v budúcnosti? (Úvaha)
- Také niečo sa neodpúšťa ľahko... (Rozprávanie)
- Šťastný človek (Beletrizovaný životopis)

Podľa riaditeľky Obchodnej akadémie v Rimavskej Sobote Blanky Tomčovej majú tento rok 56 maturantov, z toho 14 vo vyučovacom jazyku maďarskom. Žiaci maturujú dnes z Angličtiny a Nemčiny a majú možnosť vybrať si vyššiu alebo nižšiu úroveň. „Naši žiaci si z pravidla vyberajú nižšiu úroveň, ale dvaja boli presunutí na vyššiu úroveň, na gymnázium,“ povedala Tomčová, podľa ktorej u nich prevláda anglický jazyk. Podľa jej slov je to však možno na škodu, pretože nemecký pracovný trh je blízko a mnohí ich študenti robia vonku. „Maturita je taká závažná vec, že aj keď to robíme desiatky rokov si stále dávame veľký pozor aby sa niečo nestalo. Je to vyvrcholením štúdia žiaka u nás, a preto si myslím, že tomu treba venovať dosť veľkú vážnosť,“ povedala Tomčová.
Okrem testovania žiakov bola tento rok preverená aj pozornosť pedagógov, pretože na stránke NÚCEM boli staré maturitné otázky, mali vraj technickú poruchu. „Keď sme včera chceli otvoriť stránku, o 12.20 hod. tak sa nedala, išli sme teda cez iné inštitúcie. Nám sa našťastie podarilo otvoriť tú správnu,“ poznamenala.

Podľa riaditeľa Gymnázia Ivana Kraska tento rok maturuje u nich celkovo 75 stredoškolákov. Ako ďalej uviedol riaditeľ školy Ján Čeman, maturity prebiehajú bez problémov a skúšku dospelosti z cudzieho jazyka u nich vykonávajú aj študenti z Obchodnej akadémie. „U nás všetci robia vyššiu úroveň,“ dodal Čeman.

Externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky v školskom roku 2015/2016 začala včera a potrvá do piatku, 18. marca. Zajtra čakajú študentov testy z matematiky a v piatok, 18. marca, v školách s vyučovacím jazykom maďarským či ukrajinským test z maďarského jazyka a literatúry či ukrajinského jazyka a literatúry. Výsledky skúšok budú známe začiatkom mája. Náhradný termín je naplánovaný na 12. až 15. apríla, opravný termín určí ministerstvo školstva, predbežne by malo ísť o 6. až 9. september.
Tento školský rok je v poradí už dvanástym rokom, v ktorom sa uskutoční externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: TV Rimava


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross