No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Štrajk slovenských farmárov: Už melieme z posledného, chýbajú nám peniaze

RIMAVSKÁ SOBOTA – Protesty farmárov dnes (22. februára) zasiahli celé Slovensko. Poľnohospodári svojím štrajkom obmedzili dopravu aj v Rimavskej Sobote. Má ísť doposiaľ o najväčšie farmárske protesty na Slovensku i v Európe.

Dvojprúdovú cestu na ulici Malohontská zatarasilo takmer 150 poľnohospodárskych strojov. Členovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) sa pripájajú k celoeurópskym protestom farmárov a poľnohospodárov. Protestné akcie krajín V4 potrvajú niekoľko hodín.

"Poľnohospodári sú tí ľudia, ktorí neradi hovoria, radšej robia. Robia 7 dní v týždni, od rána do večera, aby zabezpečili živočíšne, rastlinné produkty pre výživu obyvateľstva. Je nám veľmi ľúto, že dnes musíme takto vyjadriť svoj názor a musíme protestovať. Bolo už dosť tej bruselskej byrokracie, toho papierovania, my chceme siať, orať, byť na poliach, vyrábať a pestovať kvalitné potraviny a nie sedieť v kancelárii, dávať hlásenia, čakať kontroly, ktoré trvajú rok, dva,“ uviedol František Tóth, predseda Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Rimavská Sobota a organizátor dnešného protestu v našom meste.

Článok pokračuje pod reklamou


Pokračoval, že zanedbané kontroly brzdia prienik finančnej podpory aj do našej krajiny a rezort pôdohospodárstva a vidieka SR nezaujíma nevyplatenie minuloročných dotácií.

"Každý melieme z posledného. Nielen dotácie nám chýbajú, ale aj peniaze z roku 2022, keď boli produkty predané za vysoké ceny, no, bohužiaľ, iba na papieri. Chýbajú nám peniaze na účtoch. Naftu platiť musíme, ľudí platiť musíme, hnojivo a osivá tak isto. O chvíľu sa zastaví kolotoč a o chvíľu ani tí, čo nám tieto veci dodávajú, nebudú mať na to peniaze. Chceme na túto situáciu upozorniť. Chceme, aby ministri tieto veci brali na vedomie. Dnes je to iba upozorňujúci štrajk, ale keď sa veci nepohnú, pôjdeme naostro a bude to úplne inak vyzerať,“ dodal.

Ako sa vyslovil aj Tamás Tankó z Agrárnej komory Slovenska, slovenským poľnohospodárom Európska únia udáva podmienky, no dovoz z tretích krajín je povolený aj bez kontroly. "Pripojili sme sa ku kolegom v celej Európe, ktorí štrajkujú už viac ako dva mesiace. Už využívame naše posledné úspory. Bez peňazí podnikať nemôžeme. Musíme platiť úvery, zamestnancov, museli sme vyplatiť aj nájom a potrebujeme ich," uviedol s tým, že komodity farmárov a potravinárov stoja stále v skladoch. "A to mali byť dávno speňažené a spracované na potraviny. Mysleli sme si, že v roku 2023 to bude lepšie, ale povolil sa dovoz z Ukrajiny a tie komodity jednoducho obsadili naše trhy, ktoré sme doteraz vozili my do Európy," dodal.

Kritiku na Európsku úniu a na jej obmedzenia, ktoré vydáva, neskrýval ani Norbert Keľo zo spoločnosti Keľo a synovia, s.r.o. "Ja sa chcem poďakovať hlavne farmárom – malým, stredným, veľkým, všetci sme si našli spoločné ciele, za ktoré sme tu. Každý si musel svoju robotu prispôsobiť, aby sa vôbec mohol dostaviť. Nerobíme to preto, aby sme obmedzovali ľudí, no robíme to pre ľudí. Chceme pestovať slovenské potraviny a Európska únia zavádza politiku extenzívneho hospodárenia, čiže chcú z nás urobiť komunálnych pracovníkov údržby krajiny, podmienené dotáciami," vyjadril sa.

Kolóna z ulice Malohontskej pokračovala v smere z Rimavskej Soboty von, po ceste I/16 ku Kolibe Ožďany a následne sa vráti k budovám bývalých mlynov na ulici Košickej, kde bude dnešný protest ukončený.

Všetky videá z protestu farmárov nájdete na našej stránke na Facebooku NA TOMTO ODKAZE.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross