No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Stredná odborná škola zmodernizuje stolársku dielňu a nakúpi nové prístroje

13. januára 2022 | |  | 
Stredná odborná škola vo Fiľakove. Foto: technifi.edupage.org

FIĽAKOVO - Súčasťou akčného plánu zamestnanosti "Po osi R2 a M3" je aj cezhraničná spolupráca medzi Strednou odbornou školou vo Fiľakove a Obchodnou a priemyselnou komorou župy Nógrád.

V rámci nej vznikol projekt s názvom Rozvoj výrobných kapacít s cieľom stať sa dodávateľom - "TRAIN", zameraný na vzdelávanie a motiváciu cieľových skupín prostredníctvom spoločného úsilia partnerov v prihraničnej oblasti.

Článok pokračuje pod reklamou.


"Projekt bol navrhnutý tak, aby poskytoval vhodnú odpoveď na nízku ekonomickú produktivitu a podnikanie v regióne prostredníctvom dvomi úzko prepojenými spôsobmi. Na jednej strane budú činnosti, ktoré podporujú a propagujú stolársku profesiu v regióne, stolárske súťaže, študijné cesty, mapovanie potrieb odbornej prípravy, rozvoj vzdelávacieho programu či implementácia tréningov. Na druhej strane, stolárska dielňa Strednej odbornej školy vo Fiľakove dostane moderné stroje. Študenti z oboch strán hraníc budú mať príležitosť naučiť sa najnovšie techniky vďaka týmto moderným strojom. Následne bude výrazne zvýšená ich konkurencieschopnosť na trhu práce a hospodársky potenciál regiónu bude značne posilnený," priblížila projektová manažérka Tímea Kovács.


SÚVISIACI ČLÁNOK: Fiľakovo pokročilo v plnení akčného plánu zamestnanosti


Maďarský partner zastreší prípravu metodických vzdelávacích filmov (2 ks) v maďarskom a slovenskom jazyku na podporu učenia sa profesie a zorganizuje aj rôzne študentské súťaže či tematické workshopy.

Stredná odborná škola vo Fiľakove v rámci projektu zmodernizuje stolársku dielňu a zaobstará štvorstrannú frézu a olepovačku hrán s frézou. Tieto zariadenia sú v priemyselnom odvetví často používané a trh práce si vyžaduje znalosti ich používania.

Článok pokračuje pod reklamou.


"Stredná odborná škola Fiľakovo zastrešuje prípravu žiakov od dvojročného odborného učilišťa v odbore strojárska výroba pre uchádzačov s neúplným základným vzdelaním, cez trojročné učebné odbory v klasických strojárskych, elektrotechnických, technicko-ekonomických a stolárskych profesiách s nadväzujúcim dvojročným nadstavbovým štúdiom, až po štvorročné študijné odbory s maturitou a študijných odborov s odborným výcvikom. Vzhľadom na charakter vzdelávania na stredných odborných učilištiach (trojročných študijných odboroch) v dvojtýždňových vyučovacích cykloch, kapacita školy pre tento typ vzdelávania umožňuje vychovávať až 480-500 žiakov s maximálnym počtom internátne ubytovaných okolo 100 žiakov," doplnila Kovács.

Projekt je spolufinancovaný z Programu spolupráce INTERREG V-A z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške viac ako 126-tisíc eur. Maďarský partner dostane 75-tisíc eur, Stredná odborná škola vo Fiľakove získa 51-tisíc eur.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross