No active "ca-sidebar-197687" sidebar

STROM ROKA: Aj jeden zo stromov vo vašom okolí môže tento rok zaujať

Anketa Strom roka dáva možnosť aj tento rok prihlásiť výnimočné, mohutné, staré a najlepšie samostatne stojace stromy. Ak máte taký vo svojom okolí, nadácia Ekopolis vyhlásila v poradí už 17. ročník tejto ankety. Jej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Termín prihlásenia stromu do ankety je do konca apríla. Ako nadácia ďalej informuje, urobiť tak môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie. Z prihlásených stromov vyberie odborná komisia 12 finalistov. Prvé tri stromy získajú finančný príspevok na jeho ošetrenie.

Prihlasovanie je jednoduché – písomne s fotografiou stromu, alebo sa stačí prihlásiť a vyplniť elektronický formulár. Patronát nad anketou aj tento rok prevzal spevák Peter Lipa. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začne už tradične na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2019.

Minuloročným víťazom ankety sa stala 235-ročná lipa veľkolistá z Kopčian. V hlasovaní získala rekordných 9526 hlasov. Lipa má za sebou viac ako dvestoročnú históriu a stojí pri jednej z najstarších stavieb veľkomoravského pôvodu na Slovensku. Z okresu Rimavská Sobota boli v minulosti už nahlásené stromy ako Ginko z Rimavskej Soboty, Dub z neďalekého Kurinca či z obce Svetlá, no do finále sa v konkurencii ostatných stromov zatiaľ nedostali. V uplynulých rokoch však vo finále bojovala Katalpa bignóniovitá z Hnúšte či jabloň z Babinca alebo približne 300-ročný Platan z Tornale. Podľa našich informácií do súťaže ešte nebol prihlásený starý orech.

„Cez príbehy, ktoré spájajú stromy a ľudí anketa Strom roka dopomáha cenným stromom k lepšej starostlivosti a ľuďom k tomu, aby urobili niečo dobré pre životné prostredie. Veľmi nás teší najmä to, že záujem o anketu každoročne rastie,“ povedal ku motivácii organizovať anketu riaditeľ Nadácie Ekopolis Peter Medveď.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross