No active "ca-sidebar-197687" sidebar

STROM ROKA: Katalpa z Hnúšte je zatiaľ na šiestom mieste

16. septembra 2011 |  | 

Katalpa z Hnúšte, ktorá súťaží o titul Strom roka je zatiaľ na šiestom mieste so 290 hlasmi. Rimava.sk informovala PR managerka  Nadacie Ekopolis Henrieta Hrinkova. Ako poznamenala, hlasovanie končí 30. septembra a víťaz ankety bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka 2011.

Deviaty  ročník ankety vyhlásila Nadácia Ekopolis, chce tak upozorniť na staré, vzácne  či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Katalpa bignóniovitá rastie v Mariássyho záhrade v Hnúšti. Asi 180-ročný a 11 metrov vysoký strom predstavuje najväčší exemplár tohto nezvyklého druhu v regióne. Jeho jedinečnosť zvýrazňuje aj netypický, čiastočne poliehavý rast. Park,  v ktorom dnes rastie, založil koncom 19. storočia miestny zemepán Fáji. Dnes nesie názov Mariássyho záhrada.

V deviatom ročníku ankety Strom roka zatiaľ vedú lipy. Podľa aktuálneho stavu hlasovania zatiaľ vedie lipa malolistá z Lipian (okr.Sabinov),  len o tri hlasy menej má lipa z Kameničian (okr.Ilava). Do tretice – lipa veľkolistá zo Žiliny uzatvára medailové miesta. Poslaním ankety, ktorej 9.ročník vyhlásila Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne  či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Fotografie a príbehy stromov  - finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis (www.ekopolis.sk). Hlasovať za svoj strom môže každý,  prostredníctvom SMS správy na čísle 7775, v tvare : Strom medzera a číslo stromu od 0-12. Rovnako aj hlasovacím lístkom, pohľadnicou alebo priamo na internete.
Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross