No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sudkyne a sudcovia z R. Soboty sa podľa hodnotenia TIS umiestnili na popredných priečkach

10. marca 2023 | | |  | 

Po štyroch rokoch a po mesiacoch analyzovania dát zverejňuje organizácia Transparency International Slovensko (TIS) nové hodnotenie sudcov okresných súdov. 

"Do top kategórie sa na základe údajov o kvalite, efektivite a produktivite rozhodovania dostalo 15 percent zo 713 hodnotených sudcov. Pozitívnym signálom je, že rýchlosť konaní sa zvyšuje, hoci zatiaľ len pomaly," informuje TIS.

Článok pokračuje pod reklamou


Uvádza, že slabý výsledok v hodnotení netreba hneď vnímať ako indikátor korupcie či zneužívanie svojich právomocí. "Sme presvedčení, že výrazné kvalitatívne a výkonnostné výkyvy má zmysel sledovať. Niektorým z vyššie uvedených sudcov je napokon kladené za vinu napríklad aj to, že hoci ich bežná agenda stojí ladom, prípady ako Kočnerove zmenky vedeli riešiť podozrivo rýchlo."

V hodnotení nezabudli ani na sudcov v našom regióne. Zhodnotili, že súdne konania v R. Sobote sa vykonávajú rýchlo. "Závery analýzy považujeme za užitočné aj pri diskusii o novom nastavení súdnej mapy. Príkladom je súd v Starej Ľubovni, pri ktorom sa nedávno spor o jeho zachovanie stal kľúčovým pre celú stámiliónovú reformu. Z dát rovnako vidieť, že doba čakania na rozsudok sa citeľne líši aj podľa regiónov. Ak nechcete čakať nadpriemerne dlho, máte lepšie šancu, ak váš prípad neskončí na súde v Čadci. Naopak, na slovenské pomery rýchlo beží rozhodovanie v Rimavskej Sobote."

Ako sudcovia dopadli?

Spokojnejší s nastavením aj výkonnosťou môžu byť dlhodobo v Rimavskej Sobote. Medzi najúspešnejšími sudcami v ratingu TIS, sa už viackrát objavujú sudcovia z tamojšieho súdu. Aj tentoraz získalo výborné výsledky sedem z dvanástich hodnotených. Výnimkou bola Katarína Petráň Vinczeová (652. až 699.), ktorej výsledky ale ovplyvnila dlhodobá práceneschopnosť.

V dobrom hodnotení sa niekoľkokrát objavili aj mená sudcov i sudkýň z Lučenca.

"Naše pozorovania potvrdzuje aj tabuľka s celkovým priemerným skóre sudcov, v ktorej dominuje práve súd z Rimavskej Soboty, spolu s Bánovcami nad Bebravou (tento súd má však v hodnotení celkovo najmenej sudcov – len štyroch)."

Celú analýzu si môžete prečítať na tomto odkaze. Celý dataset so všetkými hodnotenými sudcami si môžete stiahnuť tu.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross