No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Súdnu sedriu v havarijnom stave pripravujú na rekonštrukciu

18. decembra 2009 |  | |

Budúce sídlo Okresného súdu v Rimavskej Sobote, historická súdna sedria, sa začalo pripravovať na rekonštrukciu strechy. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol hovorca Ministerstva spravodlivosti SR Michal Jurči, príprava na rekonštrukciu, vypratanie a vyčistenie objektu s odvozom odpadu na určené skládky sa začala 7. decembra. Podľa približného harmonogramu sa táto etapa má bardejovskou firmou zrealizovať do konca roka. Ako Jurčí ďalej uviedol, v sedrii sa zároveň musí staticky zabezpečiť padajúci strop a krov. Dôvodom je vážna havarijná situácia budovy, ktorá bezprostredne ohrozuje životy a zdravie ľudí priamo v budove a jej okolí. „Následne v roku 2010 sa bude pokračovať v stavebných prácach na rekonštrukcii strechy,“ konštatoval.

Podľa hovorcu ministerstva sa pôvodná odhadovaná suma stavebného zámeru 4 680 343 Eur (141 mil. Sk) pravdepodobne zvýši na 6 700 000 Eur (201 mil. Sk). Dôvodom je rozsiahle biologické poškodenie budovy drevomorkou domácou a trámovkou plotovou, padajúce stropy, krov čím je vážne porušená statika objektu. Rekonštrukcia sa bude financovať zo štátneho rozpočtu, pričom na začatie prác bolo uvoľnených  337 792 Eur, z čoho predpoklad čerpania v tomto roku je 148 972 Eur.

Ukončenie rekonštrukcie strechy je naplánované na koniec budúceho roka, celková rekonštrukcia budovy v rokoch 2014-2015.

Okresný súd v Rimavskej Sobote sídli v súčasnosti v troch budovách. Po zlúčení Okresného súdu Rimavská Sobota s Okresným súdom Revúca bolo potrebné zabezpečiť ďalšie priestory. Okresný súd preto v októbri roku 2004 prevzal do výpožičky ďalší objekt od ministerstva vnútra. Napriek tomu mal a má okresný súd priestorové problémy, ktoré by rekonštrukcia bývalej budovy polikliniky vyriešila. Budovu do roku 1922 užívalo ministerstvo spravodlivosti.

Budovu sedrie postavili v rokoch 1885 až 1887 v neorenesančnom slohu a sídlil v nej župný súd. Situovaná je v pamiatkovej zóne mesta Rimavská Sobota. Po rekonštrukcii kultúrnej pamiatky by v budove malo vzniknúť osem pojednávacích miestností na I. nadzemnom podlaží, na druhom podlaží by mali byť kancelárie sudcov a administratívy a v podkroví kancelárie aj archív.

Zdroj: Rimava.sk

Na opravu súdnej sedrie v R. Sobote nie sú v rozpočte peniaze
Vláda zatiaľ neschválila začatie rekonštrukcie bývalej súdnej sedrie


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross