No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Najvyšší súd potvrdil trest 21 rokov za podpálenie ženy vo Veľkom Blhu

22. júla 2010 |  | | |

Odvolací senát Najvyššieho súdu SR potvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Ten za pokus vraždy uložil trest 21 rokov odňatia slobody pre 59-ročného Františka Alexu z Veľkého Blhu v okrese Rimavská Sobota. Uznal ho za vinného z obzvlášť závažného zločinu vraždy v štádiu pokusu.

Alexa v máji minulého roku z pomsty polial horľavinou matku svojich dvoch vnukov a podpálil ju. Rozsudok je právoplatný. Pre tlačovú agentúru SITA to dnes uviedla hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková.

Tragédia sa stala v rodinnom dome vo Veľkom Blhu, v ktorom bývala 31-ročná Mariana s dvoma maloletými synmi a matkou Jolanou. František vošiel do domu, zamkol vchodové dvere a kľúče odhodil. V kuchyni potom chytil Marianu pod bradu a pýtal sa, “či si to rozmyslela“. Keď mu povedala, že nemá čo, tak polial horľavou kvapalinou Marianu, jej matku aj seba. Keď zakričal „všetci zdochnete“ a fľašou sa zahnal smerom k posteli, kde ležali deti, matka mu ju vytrhla a ušla s ňou cez okno na terasu, kde ju zahodila a privolala pomoc. Medzitým František zobral zapaľovač a Marianu podpálil. Napadnutá žena utrpela popáleniny na 23 percentách tela, najmä tváre, krku, pliec a iných častí. Žena plamene na svojom tele duchaprítomne zahasila sama vodou z vedra. Podľa súdneho lekára si tým zachránila život. Hrozila jej smrť z popálenín, ale aj po vdýchnutí ohňa. I napriek tomu utrpela devastačné popáleniny 3. stupňa a musela sa podrobiť transplantáciám. Podľa lekára sa Mariana zo zranení už nikdy nevylieči.

Súd poukázal práve na trýznivý spôsob a trvalé následky konania Františka voči Mariane. Senát neuveril Františkovmu opakovanému tvrdeniu a jeho „prísahe pred Bohom“, že nechcel ublížiť jej, deťom ani matke. Podľa súdu František nie je „klasický“ kriminálnik. Do problémov sa dostal preto, že emočne nezvládol situáciu a na Marianu zaútočil z pomsty, lebo ho odmietla.

Psychiatri a psychologička označili Františka za duševne zdravého a zodpovedného za svoje konanie. Podľa nich motívom útoku na Marianu bol afekt hnevu, odmietnutia, urážky a poníženia. Nevylúčili recidívu podobného útoku, ale iba voči emočne zaujímavým osobám. Voči ostatným ľuďom nie je František nebezpečný.

František v záverečnej reči opakoval a „prisahal na Boha“, že je nevinný. Odvolával sa na zmanipulované vyšetrovanie a rozporné výpovede Mariany a jej matky. Tvrdil, že to poženie na „najvyššie miesta“ a „sudcovia raz budú ľutovať, že ho odsúdili“. Tvrdil, že nie je žiadna beštia a nikomu nechcel ublížiť, tobôž vlastným vnukom.

Podľa znalcov i senátu tragické udalosti spustila odmietavá SMS Mariany v nedeľu 24. mája 2009. Preto si nachystal vysoko horľavú kvapalnú zmes, v ktorej dominoval benzín. Potom vnikol do domu a zaútočil na Marianu a jej príbuzných. Podľa názoru sudcov sa na skutok nepripravoval dlhšie a preto nekvalifikovali konanie ako úkladnú vraždu v štádiu pokusu, kde je trest 25 rokov až doživotie, ako to požadoval prokurátor. Senát Špecializovaného trestného súdu je presvedčený, že išlo o klasickú vraždu v afekte.

Obžalovaný František sa odvolal hneď po vyhlásení rozsudku. Prokurátor sa odvolal tiež, pretože navrhoval uznať vinu za úklady a uložiť trest 25 rokov. Odvolací senát Najvyššieho súdu SR ich odvolania zamietol a verdikt prvostupňového súdu potvrdil.

Zdroj: BANSKÁ BYSTRICA 22. júla (SITA)

Súvisiace články

Za podpálenie nevesty dostal muž z Veľkého Blhu 21 rokov basy
Uzavreli dokazovanie pokusu o vraždu vo Veľkom Blhu
Za neopätovaný vzťah ženu podpálil, sám sa pokúsil o samovraždu
Muž z Veľkého Blhu odmietol obžalobu za pokus vraždy


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross