No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Starosta Hucína dostal za úplatok podmienečný trest, prišiel o funkciu

7. novembra 2013 |  | | | | |

ilustračné fotoNa tri roky odňatia slobody podmienečne a peňažný trest tisíc eur za korupciu odsúdil dnes senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici 41-ročného starostu Hucína v okrese Revúca Ľubomíra Samka. Starosta priznal, že v júni tohto roku zobral od podnikateľa úplatok desaťtisíc eur. Spáchal tak zločin prijímania úplatku ako verejný činiteľ. Samko uzavrel s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry dohodu o vine a treste a senát ju schválil, čím sa rozsudok stal právoplatným. Samko tým ako odsúdený prišiel o funkciu starostu.

Úplatok zobral starosta od podnikateľa z Revúcej, ktorý chcel v katastri obce kúpiť pozemky pre svoju firmu. Pozemky patrili Slovenskému pozemkovému fondu a na ich odkúpenie potreboval podnikateľ súhlasné stanovisko obce. Starosta si za kladné vybavenie od podnikateľa 19. júna vyžiadal desaťtisíc eur a o týždeň na to úplatok v priestoroch Obecného úradu pri osobnom stretnutí aj prevzal. Hneď na to starostu aj s úplatkom zadržala polícia.

Na súde starosta vyhlásil, že chce uzavrieť dohodu o vine a treste a senát mu dal priestor. Dohoda obsahuje okrem trojročného podmienečného trestu a pokuty tisíc eur aj zákaz desať rokov vykonávať povolanie, zamestnanie alebo funkciu v orgánoch verejnej správy. Počas skúšobnej štvorročnej doby podmienečného odsúdenia sa musí podrobiť mediačnému a probačnému dohľadu súdu a programu sociálneho výcviku. Sudca na zaplatenie pokuty nepovolil splátkový kalendár. Ak by starosta peňažný trest úmyselne neuhradil, šiel by do väzenia na jeden rok.

Zdroj: SITA


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross