No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V kauze tabak sa Simon nemusí ospravedlniť Záhumenskému

27. októbra 2011 |  | |

Kauza súvisí s prideľovaním dotácií pre pestovateľov tabaku v období, keď bol Marian Záhumenský štátnym tajomníkom. Krajský súd rozhodol, že minister Zsolt Simon sa nemusí ospravedlniť poslancovi Národnej rady SR Záhumenskému.

Krajský súd v Banskej Bystrici včera rozhodol v prospech ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Zsolta Simona, ktorého žaloval bývalý štátny tajomník tohto rezortu a súčasný poslanec Národnej rady SR Marian Záhumenský za znevažujúce výroky súvisiace s prideľovaním dotácií pre pestovateľov tabaku v roku 2006. Krajský súd rozhodol v prospech ministra na základe verdiktu Najvyššieho súdu SR, ktorý vyslovil právny názor, že Simonova kritika bola vecná, konkrétna a primeraná.

Prvý rozsudok v tejto veci vyhlásil Krajský súd v Banskej Bystrici vo februári 2009. Odsúdil vtedajšieho poslanca Národnej rady SR za SMK Zsolta Simona, aby sa verejne ospravedlnil Záhumenskému za znevažujúce výroky súvisiace s kauzou tabak. Išlo o poskytnutie dotácií pre firmu Agrocontract Mikuláš, s ktorou bol Záhumenský podľa Simona personálne i majetkovo prepojený. Podľa rozsudku mal Simon právo kritizovať Záhumenského ako štátneho tajomníka za postup pri prideľovaní agrodotácií, ale prekročil mieru kritizovateľnosti. Tým poškodil jeho občiansku i profesionálnu česť. Simon však podal mimoriadny opravný prostriedok a dovolací senát Najvyššieho súdu SR mu vyhovel. Rozsudok zrušil a vec vrátil i so záväzným právnym názorom, že Simon postupoval správne a jeho kritika bola vecná, konkrétna a primeraná.

Na základe toho je najnovší verdikt Krajského súdu v Banskej Bystrici opačný, ako bol vo februári 2009. Simon po jeho vyhlásení pre médiá vyhlásil, že je spokojný a myslí si, že sa tým skončili jeho viac ako päťročné problémy v tejto veci. Záhumenský však spokojný nebol a vyhlásil, že na Najvyšší súd SR podá dovolanie. Jeho právny zástupca Dušan Ivan informoval, že vo veci podali sťažnosť na Ústavný súd SR, ale ten ju dvoma hlasmi proti jednému neprijal.

Záhumenský žaloval Simona za výroky, ktoré povedal na jeseň 2006 v súvislosti so štátnymi dotáciami pre firmu Agrocontract Mikuláš a žiadal od neho odškodné 165 970 eur (päť miliónov korún) a ospravedlnenie v tlači. Podľa Simona totiž bývalý štátny tajomník upravil dotácie tak, aby firma, v ktorej kedysi sám pracoval a kde v tom čase v správnej rade bola jeho manželka, dostala viac o 4,4 milióna Sk (146 053 eur).

Prípad riešil najprv Okresný súd v Rimavskej Sobote. Ten zaviazal Simona okrem ospravedlnenia aj zaplatiť Záhumenskému ako nemajetkovú ujmu 9 958 eur (300-tisíc korún). Krajský súd toto rozhodnutie zrušil a zdôraznil, že išlo o morálnu satisfakciu. Satisfakciu 33 193 eur (jeden milión korún) za poškodzovanie svojho mena žiadala od Simona aj firma Agrocontract Mikuláš. Podľa súdu sa však Simon mal družstvu iba ospravedlniť.

Záhumenský odišiel z funkcie štátneho tajomníka v roku 2007 na vlastnú žiadosť po Simonových obvineniach za agrodotácie. V súčasnosti je poslancom Národnej rady SR za Smer-SD.

Zdroj: BANSKÁ BYSTRICA 26. októbra (SITA)

Súvisiace články
Záhumenský vyhral nad Simonom v kauze tabak
Záhumenský dnes vyhral súd nad Simonom v kauze tabak
Začal sa súd medzi Záhumenským a Simonom
V kauze Záhumenský-Simon vypovedali svedkovia, ktorí prideľovali dotácie
V kauze Záhumenský vs. Simon návrh predvolať ako svedka Fica


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross