No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Za napadnutie dôchodcu v centre R. Soboty vymerali Ondrejovi viac ako deväť rokov

5. septembra 2013 |  | |

Okresný súd RSZa napadnutie a okradnutie dôchodcu z Rimavskej Soboty vymeral Okresný súd trest deväť a pol roka za mrežami obvinenému Ondrejovi J. z Veľkých Teriakoviec. Ako pre Rimava.sk potvrdila hovorkyňa krajského súdu Silvia Svitková, oproti pôvodnému rozsudku mu bol trest znížený o 18 mesiacov. "V tejto veci bola z dôvodu nálezu ústavného súdu o neústavnosti časti asperačnej zásady povolená obnova konania," objasnila Svitková, podľa ktorej rozsudok nie je právoplatný, pretože obžalovaný sa odvolal.

Ondrej napadol 78-ročného dôchodcu vo večerných hodinách koncom roka 2008. Pred vchodom do reštaurácie na Ulici SNP v Rimavskej Sobote ho zrazil na zem a z vrecka nohavíc mu ukradol peňaženku. Okrem osobných dokladov v nej dôchodca mal viac ako 3 tisíc korún. Vtedy 33-ročného Ondreja polícia obvinila zo zločinu lúpeže.

Asperačná zásada stanovuje pravidlá, ktorými dochádza k sprísňovaniu trestov u páchateľov, ktorí sa dopustili viacerých úmyselných trestných činov, ak bol minimálne jeden z nich zločinom.

Podľa asperačnej zásady sa zvyšuje o jednu tretinu horná hranica trestnej sadzby u najprísnejšieho posudzovaného skutku, za ktorý človeka súdia. Súd potom uloží páchateľovi trest nad jednu polovicu takto určenej trestnej sadzby odňatia slobody.

Ústavný súd v novembri 2012 rozhodol, že v súlade s ústavou nie je veta – „súd uloží páchateľovi trest nad jednu polovicu takto určenej trestnej sadzby odňatia slobody“.

Ako vtedy uviedla hovorkyňa ministerstva spravodlivosti, nález Ústavného súdu SR umožní, aby bolo možné lepšie zohľadňovať špecifiká jednotlivých prípadov, čím sa vytvoria vhodnejšie podmienky na ukladanie spravodlivých a primeraných trestov. Nález Ústavného súdu SR podľa jej slov zároveň zabráni ukladaniu neprimerane vysokých trestov.

(zdroj: SITA)

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross