No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Malí školáci poznajú stromy takmer ako lesní inžinieri

Spoznať strom podľa listov, semien, zimných výhonkov či kôry, "odhaliť" lesnú zver na základe stôp, rozlíšiť rastliny aj huby bolo úlohou školákov, ktorí sa zapojili do súťaže Spoznaj les. Svojimi vedomosťami včera prekvapili aj skúsených lesníkov, päť najlepších družstiev z Rimavskosobotského okresu vyhralo pobyt Štyri dni s lesníkom v susednom Maďarsku.

Podľa slov hovorcu podniku Lesy SR Vlastimila Rezeka, do súťaže  v rámci spoločného projektu maďarských a slovenských lesníkov „Lesníci deťom“ sa prihlásilo spolu 14 družstiev, teda 112 žiakov druhého až štvrtého ročníka z deviatich škôl v okrese Rimavská Sobota.

Ako Rimava.sk informovala koordinátorka projektu Elena Kovácsová zo štátneho podniku Lesy SR, OZ Rimavská Sobota, súťaž sa skladala z dvoch častí, z testu a z praktickej časti. V rámci nej mali deti spoznávať stromy, živočíchy, rastliny aj huby. "Veľmi milo nás prekvapilo, na akej vysokej úrovni sú ich vedomosti," povedala Kovácsová, podľa ktorej sa deti určite dlho a svedomito pripravovali. Štyri dni s lesníkom napokon v septembri strávia dve družstvá zo základnej školy v Tisovci, deti z Evanjelickej základnej školy Z. Oravcovej v Rimavskej Sobote, školáci zo ZŠ Klokočova z Hnúšte aj školáci z Hrachova.

Cieľom spoločného projektu „Lesníci deťom“ je oboznámiť deti aj dospelých s lesom ako súborom rastlín, živočíchov, prostredia a vzájomnými vzťahmi medzi nimi, s prácou lesníkov, s hospodárením v lesoch vo všetkých jeho etapách, s ťažbou a spracovaním dreva s využitím ekologických technológií. Projekt „Lesníci deťom“ je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ v rámci programu cezhraničnej spolupráce medzi Maďarskom a Slovenskom. Celkový rozpočet projektu predstavuje viac ako 138 tisíc eur, z čoho približne 114 tisíc eur je financovaných z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross