No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sviatky Gemersko – malohontského folklóru otvárajú svoju bránu po 41. krát

Kenovská Rontouka, ktorá je sviatkom Gemersko – malohontského folklóru, otvorí svoje brány už po 41. krát. V najväčšej obci okresu Rimavská Sobota to už o pár dní bude opäť žiť. Nadregionálne folklórne slávnosti s medzinárodnou účasťou pritiahnu do obce stovky divákov už najbližší víkend. Za nosnú myšlienku tohto ročníka si organizátori zvolili remeslá a baníctvo, a v tomto duchu sú preto ladené aj všetky programy. Tie začnú už v piatok, 28. júna 2019 od 16:00 hodiny. Podľa dramaturgičky slávností Stanislavy Zvarovej milovníkom tradičnej ľudovej kultúry ponúknu jedinečnú skladbu scénických, ale aj sprievodných podujatí. Chýbať nebudú tradične otvorené dvory, Jarmok remesiel, výstava modrotlače a jedinečná bude aj módna prehliadka Margaréty Hlbockej pod názvom Tradične súčasní. „vo Dvore remesiel začne Remeselná škola s detským kútikom," priblížila pre Rimava.sk Zvarová časť programu a dodáva, že diváci sa môžu tešiť aj na detské predstavenie mnohých súborov.

Priestor kultúrneho domu patriť komornému programu Roztratené zrnká, ktorý vznikol na základe terénneho výskumu. „V tomto roku predstavíme ľudí a zvyky obcí Ratkovská Suchá, Ratková, Sirk a Rákoš, ich históriu, ľudí, ktorí nám priblížia život našich predkov," avizuje Zvarová program. Zaujímavosťou budú aj spomienky na desať uplynulých ročníkov projektu Roztratené zrnká a to výstavou fotografií, tiež využijú časť materiálu v regionálnom programe Čo vzklíčilo zo zrniek. Zaspomínajú si aj na gemerského speváka, muzikanta, zberateľa ľudových piesní Miroslava Barana.

Slávnostné otvorenie večerného programu bude v piatok patriť dvom Folklórnym súborom, a to FS Vepor z Klenovca a FS Liptov z Ružomberka. (na) Zdar Boh je názov programu Folklórneho súboru Krtíšan z Veľkého Krtíša, s baníckou tematikou. Záver večera bude patriť koncertu Ľudovej hudbe Michal Noga Band.

Program folklórnych slávností pokračuje aj v sobotu a nedeľu. Program nájdete tu. Z večerného programu organizátori upriamili pozornosť na scénu v Remeselnom dvore, na koncert word music z Terchovej Nebeská muzika, ktorý by mal začať o 20:30. Od 22:00 scéna na námestí bude patriť Folklórnemu súboru Hornád z Košíc, s programom, OKAMIH.

Téme sa budeme venovať.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross