No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sviatky jari, koncerty a turistika. Aj taký bude mesiac apríl

Hlavnou témou nadchádzajúceho mesiaca budú podujatia venované vítaniu jari a veľkonočným sviatkom. Doplnia ich divadelné predstavenia, koncerty a bohatá ponuka športových a turistických akcií. Tešiť sa môžete aj na filmový festival a kvíz. Bodku za aprílom dajú vo viacerých obciach tradície spojené so stavaním májov.

Príchod jari a Veľkej noci
Na nadšencov originálnych ručne vyrobených vecičiek, ľudového zvykoslovia, tanca a spevu čaká Prvá jarná bio-eko-handmade burza, ktorá sa uskutoční v piatok 5. apríla v Dome kultúry v Rimavskej Sobote. Jej súčasťou budú aj jedlá typické pre obdobie predveľkonočného pôstu v našom regióne. Členovia občianskeho združenia Šanca pre Dražice pre vás chystajú pôstnu polievku z fazuľových strukov, mrkvové a špenátové fašírky, jarný pohánkový šalát a ďalšie dobroty. Okrem ochutnávania budete mať počas celého podujatia aj možnosť zapojiť sa do prípravy jednotlivých jedál. Na druhý deň, sobotu 6. apríla, je už naplánované vítanie jari vo Veľkých Teriakovciach pod názvom Morena, Morena do Rimavy hodená. Nebudú chýbať vystúpenia folklórnych súborov, súťaž o najkrajšiu Morenu ani remeselnícky veľkonočný jarmok.

V podobnom duchu sa bude niesť aj nedeľa 7. apríla v Striežovciach. „Hoj, Marienka hoj, ďe ťa tanesiemo, taló na Držkóce...,“ bude sa ozývať dedinou na tradičnom podujatí Vynášanie zimy - Marienky.
Program Veľkej noci v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote bude pozostávať z prednášok o jarnom a veľkonočnom zvykosloví (09.04.) a tradičnom farbení vajíčok spolu s ukážkou (10.-11.04.).
Počas štvrtka 11., piatka 12. a pondelka 15. apríla budú v Mestskom múzeu v Jelšave prebiehať tvorivé dielne s veľkonočnými nápadmi, tematická výstava a ochutnávka tradičných dobrôt ako Veľkonočné prekvapenie pre žiakov MŠ a I. stupňa ZŠ. Na akciu je potrebné sa vopred prihlásiť. Od stredy 17. apríla budú za priaznivého počasia stromčeky na námestí Karola Salvu v Klenovci zdobiť veľkonočné ozdoby. Výtvory šikovných rúk detí tu budete môcť obdivovať do nasledujúcej stredy 24. apríla.

Koncerty pre malých aj veľkých
Sériu aprílových hudobných vystúpení odštartujú v piatok 5. apríla rovno dva koncerty. V podkroví Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote sa v rámci cyklu komorných koncertov Hudba v kruhu predstaví džezové trio Szabó, Turcerová, Maceček. V Evanjelickom a. v. kostole v Revúcej sa zatiaľ odohrá prvý jarný organový koncert, na ktorom bude diela starých majstrov hrať dr hab. Bogusław Raba z Poľska. Po koncerte bude nasledovať prezentácia na tému Historické organy ako ich nepoznáme a stretnutie s autormi v Múzeu Prvého slovenského gymnázia.
V sobotu 6. apríla budete mať možnosť vychutnať si koncert dokonalej kópie legendárnych The Beatles - do Domu kultúry v Kokave nad Rimavicou zavíta skupina The Beatles Revival z českého Kladna. Všetci milovníci šansónu, francúzštiny a vynikajúcej hudby si prídu na svoje vo štvrtok 11. apríla na koncerte Chantal Poullain-Polívkovej, ktorá vystúpi v rimavskosobotskom Dome kultúry v sprievode jazzovo ladenej kapely Štěpán Markovič Trio.

Na druhý deň, v piatok 12. apríla, tu koncerty pre dospelých vystrieda Miro Jaroš a jeho úplne nová šou, zložená z nových skladieb aj overených hitov - Ťuki Tour 3. Objavte s vašimi deťmi svet strašidiel, ktorých sa netreba báť, vyberte sa spolu s Mirom do vesmíru preskúmať všetky planéty, alebo sa vráťte do čias dinosaurov a zistite, ako to s nimi celé vlastne bolo. Po koncerte bude nasledovať autogramiáda a fotenie so spevákom a kohútikom Ťukim. Každé dieťa si domov odnesie darček v podobe plyšáka Ťukiho.

Na rad príde aj v poradí druhý koncert 39. ročníka Hudobnej jari. V rámci zoskupenia Trio Impression sa v utorok 23. apríla v Dome kultúry v Rimavskej Sobote predstavia Aneta Lednická na husliach, Monika Rahlová na klavíri a Ágnes Kolozsi na priečnej flaute. Posledná aprílová nedeľa (28.04.) bude v Hnúšti od 16:00 hod. patriť Smejkovi a Tanculienke a ich predstaveniu HIP, HIP, HURÁ! Okrem iného sa dozviete aj to ako sa skamarátili, či Tanculienka pobozká žabu v rozprávke Žabí princ aj či Smejko premôže veľkú špinu Fúľu Bakanú. Nebude chýbať ani autogramiáda a obľúbené spoločné fotenie.

Divadlo a film
V sobotu 6. apríla je na pláne postupová regionálna divadelná prehliadka Lojkov Tisovec, na ktorej sa predstavia divadelné súbory z Rimavskej Soboty, Hnúšte, Tisovca a Revúcej.
Stredajší večer 10. apríla je už v Revúcej vyhradený pre Odchody vlakov - druhú sériu úspešnej, vynaliezavej a invenčnej komédie pre dvoch hercov z pera legendárneho autora Petra Zelenku na motívy hry Michaela Frayna v podaní manželov Adely a Viktora Vinczeovcov.

V sobotu 13. apríla sa do Hnúšti vráti obľúbený medzinárodný festival cestovateľských filmov Expedičná kamera. Na programe sú filmy: Matsés (Česká republika), Stupmed (USA), Tupendeo (Švajčiarsko), Kroky na hrane (Slovenská republika), Waiau - Toa Odyssey (Nový Zéland) a Divided (Veľká Británia). V znamení filmu sa bude niesť aj ďalšia sobota v mesiaci (20.04.). Tentokrát však pôjde o pokračovanie filmového kvízu v Rimavskej Sobote. Ak vás bavia filmy, tak neváhajte, pripravené sú otázky z každého rožka troška - každý si príde na svoje.

Folklór a tradície
V piatok 12. apríla zaplnia Dom kultúry v Hnúšti mladé talenty. Uskutoční sa tu regionálna súťažná prehliadka pod názvom Zlatá strunka. Súťažiť sa bude v choreografiách ľudového tanca detských folklórnych súborov a v detskom sólovom speve ľudových piesní. Súčasťou podujatia bude aj výstava veľkonočných ozdôb a tvorivá dielňa pre deti.
Posledné aprílové dni budú už tradične patriť stavaniu májov. Symboly na jar sa obnovujúcej prírody vyrastú v sobotu 27. apríla v Kokave nad Rimavicou a v utorok 30. apríla v Hnúšti, Hrnčiarskych Zalužanoch, Klenovci, Rimavskej Bani, Rimavskom Brezove a Sušanoch.

Šport a turistika
Do stredy 3. apríla máte možnosť prihlásiť sa na IX. ročník Veľkonočného turnaja dospelých v stolnom tenise, ktorý sa uskutoční v sobotu 6. apríla v Športovej hale v Klenovci. Do pozornosti dávame aj Turisticko-historickú vychádzku na Rákošský hrad, naplánovanú na ten istý deň. Účasť na podujatí je potrebné nahlásiť vopred, a to najneskôr do štvrtka 4. apríla. O týždeň neskôr (13.04.) je už naplánovaný mini futbalový turnaj s názvom Panter Cup v Mestskej športovej hale v Hnúšti.

Ďalšia sobota v poradí (20.04.) tu už bude patriť Majstrovstvám Slovenska v Bikini a Body Fitness a kulturistike juniorov. Predpredaj vstupeniek prebieha vo firme TOTAL SPORT COM na Hlavnej ulici č. 42 v Hnúšti. Cena vstupeniek v predpredaji je 8 € a na mieste v deň konania podujatia 10 €. Nielen pre nadšencov terénnych vozidiel je určené podujatie Offroad Tisovec, ktoré začína vo štvrtok 25. a potrvá až do nedele 28. apríla. Jubilejný 15. ročník so sebou prinesie okrem iného aj koncert skupiny Poison Candy a prednášku Offroad a my.

Ak ste ešte nezahájili svojich 100 jarných kilometrov alebo ich už v nohách poctivo zbierate, tak určite využite aj nasledovnú pozvánku. V sobotu 27. apríla sa obce Lehota nad Rimavicou, Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo a Rimavské Zalužany vydajú novou trasou na spoločný Výstup na Sinec.
Z turistickej ponuky mesiaca ďalej vyberáme:
KST Hnúšťa
20.04. Ratkovská Suchá - Lipovec - Potok - Rovné - Hnúšťa (Ondrejová - 0902 692 447)
KST mesta Rimavská Sobota
04.04. Kurinecký okruh (Hlozeková - 0904 881 287, Kureková - 0902 037 258)
27.04. Okruh Predná hora - hrad Muráň (Štefánek - 0911 207 185, Borbáš - 0908 377 072)
TO KOS Rimavská dolina
13.04. Prielom Muráňa a Muránky (Kojnok - 0907 366 290, Kojnoková - 0903 052 600)
Obec Kokava nad Rimavicou
13.04. Turistický pochod na Vepor (Krotáková - 0903 559 014)
20.04. Turistický pochod Poľana - vodopád Bystrô (Krotáková - 0903 559 014)

Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2019. Svoje podujatie môžete bezplatne prezentovať aj v Kalendári podujatí na stránkach Rimava.sk. Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!

Zdroj: Kristína Furmanová (administratívna pracovníčka MAS MALOHONT)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross