No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sviatok práce: Pripomienka boja za dôstojné pracovné podmienky

1. mája 2025 | |  | 
Prvomájový protest v meste New York v roku 1912. Zdroj: Wikipedia

Prvý máj, známy ako Sviatok práce, si každoročne pripomíname ako medzinárodný deň pracujúcich.

Článok pokračuje pod reklamou


Tento sviatok má svoje korene v Spojených štátoch amerických, kde sa v roku 1886 odohrali rozsiahle robotnícke štrajky za zavedenie osemhodinového pracovného času. Do generálneho štrajku sa vtedy zapojilo vyše 300 000 pracujúcich z viac ako 13 000 amerických závodov. Najväčšia mobilizácia prebehla v Chicagu, kde 1. mája vyšlo do ulíc až 40 000 štrajkujúcich.

Napätie v meste vyvrcholilo 3. mája krvavým zásahom polície proti demonštrantom, pri ktorom zahynulo šesť osôb a päťdesiat bolo ťažko zranených. Po týchto udalostiach nasledovala vlna represií proti robotníckemu hnutiu v celých USA.

Na pamiatku tohto boja prijal kongres II. internacionály v Paríži v roku 1889 uznesenie, ktorým vyhlásil 1. máj za medzinárodný sviatok pracujúcich. O rok neskôr sa prvé oslavy uskutočnili nielen v Spojených štátoch, ale aj v Nemecku, Rakúsko-Uhorsku, Taliansku, Francúzsku a ďalších krajinách.

Na území dnešného Slovenska sa Sviatok práce oslavoval po prvý raz 1. mája 1890 – v Bratislave na Železnej studničke, ale aj v Košiciach a Liptovskom Mikuláši. Po vzniku Československa bol od roku 1919 vyhlásený za štátny sviatok. Medzivojnové oslavy sa niesli v duchu protestu proti nezamestnanosti, fašizmu a vojne.

Počas komunistického režimu sa z prvomájových osláv stalo nástrojom propagandy. Manifestácie boli povinné a sprevádzané heslami ako „Každý, kto chce, môže budovať socialistickú vlasť prácou“. V skutočnosti však išlo o režimom organizované podujatia s cieľom prezentovať jednotu pracujúceho ľudu.

Sviatok práce sa v súčasnosti slávi vo viac ako 80 krajinách sveta. Paradoxne, krajina jeho pôvodu – Spojené štáty – si pripomína sviatok pracujúcich (Labor Day) až v prvý septembrový pondelok, rovnako ako Kanada. V Japonsku majú svoj Deň vďaky práci 23. novembra.

Najväčšie prvomájové oslavy v minulosti organizoval Sovietsky zväz, kde sa 1. máj slávil ako Deň medzinárodnej solidarity pracujúcich. Posledný veľký sprievod na Červenom námestí v Moskve sa konal 1. mája 1990.

Dnes je Sviatok práce najmä pripomienkou histórie pracujúcich a ich úsilia o dôstojné podmienky, ktoré formovali moderný pracovný svet. Túto historickú cestu si môžeme pripomenúť aj prostredníctvom dobových videozáznamov, ktoré nájdete napríklad tu alebo tu.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross