Sviatok svätého Valentína si niektoré páry v Rimavskosobotskom okrese vybrali za svoj sobášny deň, v Hnúšti chystajú pre zaľúbencov akciu na námestí.
V Rimavskej Sobote mali na radnici nahlásený jeden sobáš, rovnako aj v Tisovci. Pre Rimava.sk to potvrdili pracovníčky matričných úradov. V Hnúšti dnes na úrade nikto nevstúpi do zväzku manželského, pre zamilované páry tu však mestské kultúrne stredisko chystá večernú valentínsku akciu. Na Námestí J. Francisciho budú môcť po zotmení zaľúbenci vypúšťať balóny šťastia.
Sviatok sv. Valentína má údajne najsilnejších zástancov na východnom Slovensku, Západ v tomto smere pokrivkáva. Druhý najviac "provalentínsky" región predstavuje južné Slovensko. Tak hodnotí februárový záujem o kvetiny, víno aj bonboniéry jeden z obchodných reťazcov.
Komerčným sa stal valentínsky deň až v 19. storočí, a to vďaka masovokomunikačným prostriedkom. Zisky z predaja pohľadníc, kvetov či plyšových srdiečok prevyšuje v západných krajinách iba predvianočná nákupná horúčka.
Slávenie sviatku siaha do antického Ríma, kde bol tento deň zasvätený bohyni Juno, Jupiterovej manželke, kráľovnej všetkých bohov, ochrankyni žien a svadieb. Nasledujúci deň, 15. februára, oslavovali Rimania festival pod názvom Lupercalie, počas ktorého behali okolo rímskeho pahorku Palatina dvaja ochrancovia stáda pred vlkmi a švihali okolo seba bičom. Ak zasiahli ženu, verili, že sa stala čistou a plodnou. Festival zároveň patril k jednej z mála výnimiek, keď prísne mravy dovoľovali stretnutia chlapcov a dievčat.
V počiatkoch kresťanstva nahradila pohanský rozmer sviatku spomienka na svätého Valentína. Kňaz, umučený 14. februára 269 na príkaz cisára Claudia II., nezomrel len pre vieru. Jeho hlavným zločinom bolo sobášenie mladých párov napriek cisárovmu zákazu. Claudius Gótsky nariadením sledoval posilnenie rímskej armády, čoraz viac oslabovanej vpádmi polobarbarských germánskych kmeňov. Všimol si, že slobodní regrúti bojujú statočnejšie a tak povolil len sobáše mužov nevhodných na vojenské remeslo alebo vojenských vyslúžilcov. Tradíciu zaľúbených valentínskych lístočkov však založil francúzsky vojvoda Karol Orleánsky. Po prehratej bitke pri Azincourte sa v roku 1415 dostal do britského zajatia a z londýnskeho Toweru poslal svojej žene do Francúzska prvú tzv. valentínku. Zaľúbení podpisujú svoje listy "od Tvojho Valentína" aj v krajoch, kde kresťanstvo nestihlo zapustiť hlbšie korene.
Zdroj: Rimava.sk, SITA