No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Symbolicky otvoria cyklotrasu do V. Teriakoviec, peniaze na jej vybudovanie stále chýbajú

27. októbra 2010 |  | 

V závere týždňa vo Veľkých Teriakovciach pri vodnom mlyne otvoria cyklotrasu Rimavská zelená cestička, spájajúcu obec s okresným mestom. Ako pre Rimava.sk uviedla Miroslava Kubaliaková z občianskeho združenia Ozveny Hrachovo, ide len o symbolické otvorenie trasy, keďže finančné prostriedky na jej vybudovanie stále chýbajú.
Úsek medzi Veľkými Teriakovcami a Rimavskou Sobotou bol označený v rámci projektu Cykloklubu Poľana z Detvy. "Z plánovaných povrchových úprav bolo zrealizované len vykosenie trasy a vyrovnanie niekoľkých jám, nakoľko získané finančné prostriedky nepostačovali na vyrovnanie všetkých nerovností terénu," vysvetlila Kubaliaková. Podotkla tiež, že veľký podiel na prácach mali dobrovoľníci, ktorí pomáhali pri hrabaní a zvážaní pokosenej trávy a vyrovnávali najväčšie jamy na trase.

V súčasnosti je Rimavská zelená cestička vedená po existujúcich poľných cestách popri rieke Rimava, v súčasnom stave je určená pre horské a trekingové bicykle. Z finančného daru, ktorý získalo občianske združenie OZVENY z Hrachova od Stredoslovenskej energetiky, bol vybudovaný prvý oddychový prístrešok a informačný panel na trase, ktorý stojí vo Veľkých Teriakovciach pri mlyne.

"Zámerom do budúcnosti je vybudovanie samostatnej trasy s kvalitným povrchom, s využitím najmä pre cyklistov a korčuliarov, v úseku Rimavská Sobota – Veľké Teriakovce a neskôr s pokračovaním trasy cez Hrachovo do Hnúšte a odtiaľ až do Klenovca," informovala Kubaliaková.

Podľa jej slov je len na kompletné vybudovanie trasy po Veľké Teriakovce (vrátane všetkých oddychových miest, informačných tabúľ a ostatnej súvisiacej infraštruktúry) potrebných približne 660 tis. eur

"Štúdia uskutočniteľnosti je hotová. Myšlienku vybudovania cyklotrasy sme sa snažili presadiť aj na vyššom územnom celku, bola zahrnutá aj do programu rozvoja kraja. V rámci projektu cezhraničnej spolupráce chce však vyšší územný celok podporiť vybudovanie trasy po starej železnici do Poltára," vysvetlila Kubaliaková a dodala, že spôsobom, ako získať financie, ostávajú eurofondy či programy cezhraničnej spolupráce. "Nadšenie a ochota niekoľkých jednotlivcov a organizácií na dotiahnutie tohto zámeru do úspešného konca nebude stačiť," konštatovala.
Podľa jej slov je cieľom vyznačenia a otvorenia cyklotrasy zviditeľnenie Rimavskej zelenej cestičky medzi obyvateľmi obce, širokou verejnosťou a inštitúciami, bez ktorých nebude jej vybudovanie možné.

Súčasťou otvorenia cyklotrasy v piatok, 29. októbra popoludní, bude aj prehliadka zrekonštruovaného mlyna a v prípade priaznivého počasia aj možnosť absolvovať cyklojazdu alebo turistickú vychádzku cyklotrasou či súťaže pre deti.


Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross