No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sympatická červenovláska namaľovala Radnicu v R. Sobote najstaršou technikou

lenka-slnieckova1Autorka rekordného obrazu z júnového podujatia Hurá prázdniny a umelkyňa Lenka Slniečková namaľovala v uplynulých dňoch Radnicu v Rimavskej Sobote. S autorkou sa mohli záujemcovia stretnúť cez vianočné trhy na radnici, kde má aktuálne vystavené aj ďalšie svoje diela. Ako pre Rimava.sk Lenka Slniečková uviedla, myšlienka maľovania v R. Sobote vznikla po tom, ako maľovala veľký obraz Radnice v Novom Bydžove pri Prahe, kde má vystavených ďalších približne 30 svojich diel. „Ukážka tam bola dlhšia, trvala aj viac ako štyri hodiny,“ priblížila autorka, podľa ktorej sa tento zámer pozdával aj v Rimavskej Sobote. „Tak sa im to zapáčilo, že chceli aby som im tiež namaľovala radnicu,“ povedala. Umelkyňa použila pri práci enkaustiku, najstaršiu techniku maľovania, ktorá bola dlhé roky zabudnutá. Na plátno postupne nanášala horúci vosk a potom ho domaľovala pigmentovo-olejovo voskovými tyčinkami. „Bola to pomalá a precízna práca zameraná na detaily,“ doplnila. Na obraze nechýba nápis radnice v latinčine a ani symboly mesta – erb či orlica, ktorá pochádza od kráľa Žigmunda Luxembuského. Mestu ju daroval pri príležitosti jeho návštevy v roku 1387, teda pred takmer 630 rokmi. Erb tvorí na striebornom štíte čierna orlica s červenou zbrojou. Z erbových farieb bola odvodená aj súčasná čierno - červeno - biela vlajka mesta.

Výstava obrazov Lenky Slniečkovej potrvá na radnici do 31. januára. V súčasnosti má tri výstavy, okrem Rimavskej Soboty a Novom Bydžove aj v Brezne, odkiaľ pochádza. Budúci rok plánuje výstavu v Rumunsku.
Lenka sa prevažne venuje maliarskej technike nazývanej enkaustika. Ide o techniku, pri ktorej sa používa ako farbiace médium farebný vosk roztavený pomocou enkaustických žehličiek či špeciálnych vyhrievacích pier. Rovnakou technikou bol namaľovaný aj vydražený obraz na jednom z najväčších tohtoročných podujatí Hurá prázdniny, ktoré zorganizovalo Občianske združenie Naša Sobota. S výrobou obrazu jej pomáhali návštevníci tohto podujatia a zapísaný bol aj v slovenskej knihe rekordov. Pri tvorbe tohto viac ako dva metre dlhého obrazu priložilo ruku k dielu presne 178 účastníkov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross