No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Takmer 100-ročná Rimavskosoboťanka prišla o slovenské občianstvo, musí vrátiť doklady

7. decembra 2011 |  | 

Pani Helena Tamásová z Rimavskej Soboty, ktorá tento rok oslávila 99. narodeniny, prišla o slovenské občianstvo, v apríli totiž požiadala o maďarské. Informovala o tom maďarská tlačová agentúra MTI. Podľa medializovaných informácií dôchodkyňa v zmysle platného zákona z dielne bývalej vlády nahlásila získanie maďarského občianstva, inak by jej hrozila viac ako 3000 eurová pokuta. Pani Tamásová, ktorú mnohí Rimavskosoboťania poznajú ako učiteľku, ale v liste prehlásila, že sa slovenského občianstva vzdať nechce. Ako uviedla, žije na Gemeri a tu chce aj zomrieť. Dostala však oznámenie, podľa ktorého mala začiatkom mesiaca odovzdať doklady o slovenskom občianstve.

Dcéra Heleny Tamásovej, ktorá žije v Maďarsku, uviedla, že po doručení oznámenia sa starenke zhoršil zdravotný stav. Ako sa pre médiá vyjadrila, jej matka nerozumie, prečo sa stala bezdomovkyňou tam, kde celý život žila. Kvôli zlému zdravotnému stavu takmer 100-ročnej Rimavskosoboťanky požiadali políciu o predĺženie termínu na odovzdanie dokladov.

Rimava.sk sa obrátila so žiadosťou o informácie na Obvodný úrad v Banskej Bystrici, čakáme na vyjadrenie.

Helena Tamásová sa narodila v roku 1912. Pôsobila ako učiteľka vo Veľkom Blhu a v Bátke, viedla krúžky divadla, spevu a literatúry, bola označovaná za "Učiteľku Blžskej doliny". Vyslúžila si niekoľko ocenení, medzi nimi pamätnú medailu Jana Amosa Komenského. Nezaháľa ani v dôchodkovom veku, ako aktívna členka klubu dôchodcov vedie krúžok literatúry a histórie, kde ju so záujmom počúvajú aj oveľa mladší kluboví "kolegovia".

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross