No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Takto vyzerali misky kočovníkov, ktorí žili zhruba pred päťtisíc rokmi

31. januára 2014 |  | |

predmet-mesiaca GMM Rimavska SobotaMisa na vysokej nôžke, mliečnikovitá nádobka, menšia miska ale aj čepele boli nájdené v hroboch takzvanej bodrogokeresztúrskej kultúry, ktoré odkryli vo Včelinciach. Prastaré nálezy môžu teraz návštevníci Gemrsko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote vidieť ako predmet mesiaca február.

Ako priblížil archeológ múzea Alexander Botoš, v obci Včelince odkryl archeológ István B. Kovács v roku 1982 na polykultúrnej lokalite Feketesár dva kostrové hroby bodrogokeresztúrskej kultúry (cca 3500 – 2900 pred Kristom). Boli to vôbec prvé hrobové nálezy tejto kultúry odkryté na území Slovenska.

"V hroboch sa nachádzala misa na vysokej dutej nôžke, mliečnikovitá nádobka a ďalšia miska. Okrem keramických nálezov boli v hroboch zistené aj rohovcové štiepané čepele, ktoré nám indikujú, že v hroboch boli pochovaní muži," vysvetlil archeológ.

Podľa jeho slov je samotná kultúra pomenovaná podľa archeologického náleziska Bodrogokeresztúr na úpätí Tokajských vrchov, pri rieke Bodrog, v Maďarsku. Rozšírená je najmä vo východnom Maďarsku, na východnom Slovensku, na Zakarpatskej Ukrajine a  v Sedmohradsku. Pre obyvateľstvo je typický kočovný spôsob života, preto sú sídliská tejto kultúry málo známe. Ľud tejto kultúry svojich mŕtvych pochovával kostrovým spôsobom. V mužských hroboch sú časté milodary, ako napríklad retušované hroty striel, kamenné nože, závesky z klov diviaka a podobne. Pre  ženské hroby sú príznačné drobné vápencové perly.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross